cift-bireysel

Yetişkinlerle Çalışırken;

İlk görüşmelerde, sorunun tanımlanmasına, ihtiyaçlara ve beklentilere odaklanılır. Görüşme sıklığı ve çalışma kuralları belirlenir. Uzman gerekli gördüğü durumlarda (tanımlanan sorun kendi uzmanlık alanı dışında kalıyorsa) danışanı başka bir uzmana yönlendirebilir. Eğer danışanın medikal destek alması gerekiyorsa uzman bir psikiyatriste yönlendirir. Psikiyatrist ile işbirliği halinde çalışmayı tercih eder ve danışan ile birlikte çalışma koşullarını yeniden düzenler.

Çift ve Ailelerle Çalışırken;

Bu görüşmelere çiftin birlikte katılmasına özen gösterilir. İlk görüşmelerde sorun yeniden tanımlanır, beklentiler ve ihtiyaçlar belirlenir, görüşme sıklığına karar verilir ve çalışma kuralları konuşulur. Uzman süreç devam ederken ihtiyaç duyarsa (sorunun çözümüne hizmet edeceğini düşünürse) çift ile ayrı ayrı görüşmeler de yapabilir. Gerek görüldüğünde çiftin çocukları veya etki alanındaki diğer aile üyeleri de kısa süreli sürece dâhil edilir.

Aile ile çalışırken, sorunun çözümüne en yüksek katkıyı sağlayacak şekilde belirlenmiş bazı kurallar vardır. Bu kurallardan biri, görüşmelerin başlangıcından itibaren çiftlerden birinin uzmanla diğerinden habersiz görüşme yapmasının tercih edilmemesidir. Bu kurallar ilk seansta konuşulur ve üzerinde anlaşmaya varılır.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım