BABAYLA KURULAN İLİŞKİ PUSULA GİBİDİR

Uzman Klinik Psikolog Zeynep YETKİN

Bağlanma söz konusu olduğunda odak hep anne ve bebek ilişkisindedir. Gebeliğin başından itibaren bebek geliştikçe anneyle iletişim kurmaya başlar ve temas ettikleri ilk an ilişki daha da güçlenir. Peki, bu hikâyede babanın rolü ne zaman başlar? İlişkide baba ne zaman var olur?

İLİŞKİNİN KURULMASI İÇİN FİZİKSEL TEMAS ŞART
Dünyaya gelen bebekle annesi arasında aylardır kurulan bir iletişim varken babanın bebeğe kendini tanıtması gerekir. Ona ısınması, onun kucağında da güvende hissedebilmesi için bebeğine zaman vermesi gerektiğini hatırlaması önemli. Bu ilişkinin sağlıklı bir şekilde kurulabilmesi için fiziksel temas şart.

İLK BİR YIL ÇOK ÖNEMLİ
Baba ve bebek arasındaki bağlanmanın sağlıklı kurulabilmesi için babanın ilk bir yılda bebeğin bakımına doğrudan katkı sağlaması gerekiyor. Zaman ilerledikçe bebek büyüdükçe ilişki kurma şekilleri değişmeye başlıyor. Anneler bebekle, daha çok konuşarak ve gülümseyerek ilişki kurarken, babalar oyunlar oynuyor ve fiziksel temas kurarak iletişimlerini sürdürüyorlar. Bu farklılık sayesinde bebek farklı iletişim kurma biçimlerini de deneyimleyerek öğrenmiş oluyor.

BAĞLANMADA BELİRLEYİCİ OLAN İLİŞKİDİR
Çok uzun süre babaların, bebeklerin gelişiminde duygusal açıdan önem taşımadığı düşünüldü. Artık bu yargının kırılmış olması mutluluk verici. Bir çocuğun gelişiminde belirleyici olan; ebeveynleriyle kurduğu ilişkinin kalitesidir, aralarındaki bağın ne kadar güçlü olduğudur. Baba ve çocuk arasındaki ilişki, çocuğun dış dünyayla kurduğu ilişkinin de önemli bir belirleyicisidir. Babasıyla iletişiminde kendini rahat ifade edebilme şansı yakalayan çocukların sosyal hayatlarında daha özgüvenli davrandıklarını görüyoruz. Babalar sosyal ilişkiler söz konusu olduğunda “pusula” gibidir. Çocuklarına yol göstermeyi hiç unutmayan babalar, hep var olun!

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans