BANA BÜYÜKLÜK TASLAMIYOR

 Uzman Psikolog Ceyda Yanar

Çocukları anlamak istediğimde ya da onlara ulaşmak istediğimde onların ayak izlerini takip etmeye çalışırım. Sakin kalma ve ne anlattığını anlamaya çalışmak için harcadığım zaman hem uzun hem de kısa vadede iki tarafa da kazanç sağlar. Bir süreliğine kayıp gibi gözüken durgunluk, çoğu zaman maç sayısı olarak bize geri döner.

Havuz, küvete karşı

Çocuklar, yetişkinlerin kontrolünde olan bir dünyaya doğarlar. O dünyanın içinde öğrenir o dünyanın kurallarına göre seçim yaparlar. Bu yüzden en özgür olduklarında bile belli sınırların içinde kaldıklarını bilirler. Bu sınırlar çocuklara hareket izni verdiği takdirde iyi ve faydalıdır. Bir küvetin içinde kulaç atamayız ancak bir havuzun içinde kulaç atmak kolaydır ve duracağımız yer de bellidir. Çocuklar, nerede duracaklarını bilmeye ihtiyaç duydukları havuzları ararlar.

Karar vermek zor olduğunda bekleyin.

Sınırların güvenlik sağlama gücüne rağmen çocuklar bazen sınırların dışına çıkmak isteyebilirler. Bazen de kendilerini bir anda sınır dışında bulabilirler. Bu hem onları hem de çevrelerindeki yetişkinleri tedirgin eder. Örneğin evin çocuğu aile içinde asla izin verilmeyen bir konu hakkında izin istemek zorunda kalabilir. Bu izni istemek ve hatta almak zorundadır. Böyle anlarda iki lafı bir araya getiremez. Kendini nasıl ifade edeceğini bulamaz. Böyle anlarda vereceğimiz cevaptan çok o konuşmayı yürütme biçimimiz çocuklar için öğretici olur. Ne kadar zorlandığını kabul ederek konuşmaya başlamak, çocuğun o konuşmayı sürdürmesi için ona cesaret verir. Konuşmasına izin vermek ve ona konuşma alanı sağlamak için beklemek aile içindeki iletişim damarlarını güçlendirir.

Beni dinliyor.

Zorlandığı zamanlarda ya da zorlandığı konularda çocuğun yanında olduğumuzu hissettirmek ve ona nasihat vermeyen cümleler kullanmak harikadır. Çocukları tavlamamıza ve onlara ulaşmamıza olanak sağlar. Bu sayede bize olan inançları artar ve birlikte büyümeye devam ederiz.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans