Başa Çıkma Kaynaklarımızı Nasıl Kullanıyoruz?

Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

İçiniz sıkıştığında, daraldığınızda rahatlamak için ne yaparsınız?
Üzgün olduğunuzda ne yapmak size iyi gelir?
Kızgınlığınızı gidermek, o içinizdeki ateşi söndürmek için hangi yollara başvurursunuz?
Aslında tek bir soru sorabilirim. Böyle zamanlarda size ne yardım eder?
Ruh sağlığınızı koruyarak yaşamınızı sürdürmenizi kolaylaştıran neler yaptıysanız işte onlar sizin başa çıkma kaynaklarınız. Bize doğumumuzda verilen hediyeler... Bu hediyeleri nasıl kullandığımız ise biraz karışık.
Hiç çözüm zannederek yaptığınız şeyin, sizi daha fazla zora soktuğu oldu mu?
Bazen çabalarınızı abarttığınız, bir şeylere saplanıp kaldığınız oldu mu?
Diyeceğim o ki, biz başa çıkma kaynaklarımızı her zaman bizi iyileştirecek şekilde kullanamıyoruz. Hor kullandığımız da oluyor, iyi niyetimize rağmen zarar gördüğümüz de.
İçimizdeki bu kaynaklar (hediyelerimiz) 6 parçadan oluşuyor. Biz o parçaları kendimize göre karıştırıp, birleştiriyoruz. Bu birleşimle bir tarz oluşturuyoruz, yol-yöntem belirliyoruz farkında bile olmadan, ve hepimiz yaşam rotamızı bu tarza göre çiziyoruz. Kısaca bakalım:
1. Bilişsel Parçamız, bilme ihtiyacımıza hizmet ediyor. Bizi bilgi toplamaya, problemlere mantık çerçevesinde çözümler bulmaya, somut verilerle stratejiler belirlemeye götürüyor.
2. Duygu Parçamız, kendimizi ifade etme ihtiyacımıza hizmet ediyor. Bizi konuşmaya, okumaya, yazmaya, çizmeye, ağlamaya, sanatsal çalışmalar yapmaya götürüyor.
3. Sosyal Parçamız, aidiyet ihtiyacımıza hizmet ediyor. Bizi bir grubun ya da organizasyonun parçası olmaya, destek almaya veya destek vermeye götürüyor.
4. İnanç Parçamız, inanma ihtiyacımıza hizmet ediyor. Bizi inançlar, değerler sisteminin içine götürüyor, bazen de kendimize güvenmemizi, yapabileceğimize inanmamızı sağlamak için içimize doğru bir yolculuğa çıkarıyor.
5. Yaratıcı Parçamız, keşif ihtiyacımıza hizmet ediyor. Bizi hayal gücümüzü kullanarak zorlukların üstesinden gelecek alternatif yollara götürüyor, iyileştirici çözümler bulmamızı sağlıyor.
6. Fiziksel Parçamız, hareket ihtiyacımıza hizmet ediyor. Bizi içimizdeki enerjiyi besleyecek, ifade edilemeyeni dışarıya akıtacak yollara götürüyor.
Her parçamızı kullanabiliyor muyuz? Cevap çoğu zaman “hayır”. Oysa Psikolojik Sağlamlığımızı sürdürebilmemiz için kaynaklarımızın her parçasına ihtiyacımız var. Ne yazık ki bir kısmını çocukluğumuzda bırakıveriyoruz sonra da unutuyoruz öyle bir parçamız olduğunu.
Unutulmuş olan eksik kalmış parçanız varsa derinlerden çekip çıkarmanız dileğiyle…

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans