“BİZ” Olmayı Nasıl Yorumluyoruz?

Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

Duygusal bir ilişki içindeyiz, birlikteyiz belki de evliyiz fark etmez. İşte böyle durumlarda, hayatımızdaki o biri ile yani sevdiğimiz ile “BİZ” olmaya çalışırız. “BİZ” olma sevdasıyla sevdiğimizin nefes alanlarını kısıtlamaya başlarız. Beraberinde kendi nefes alanlarımızı daraltma yoluna gideriz. Kocaman bir yalanın içine sokarız kendimizi.
Ne demek nefes alanları, nasıl bir yalan bu?
“Daha fazla beraber olmak gerekir, hatta daha fazla beraber olmak istiyorum” deriz. “Benimle yapsın her şeyi” diyebiliriz. “ Biz birbirimize yeteriz” ya da “yetmeliyiz” diye düşünürüz. “Biz” olmayı yapışık yaşamak olarak değerlendirerek sadece ve sadece sevdiğimizle olma telaşına gireriz. Böylece hayatımızda kısıtlamalar baş gösterir, bir şeyleri bırakmaya başlarız. Arkadaşlarımızla geçirdiğimiz zamanı azaltırız mesela ve sonra tamamen uzaklaşırız onlardan. Ardından yapmaktan keyif aldığımız ama sevdiğimizin pek de hoşlanmadığı ne varsa bırakırız. Çok güzel nedenler bularak da kendimizi ikna ederiz. Hem biz yaparız bunu hem de sevdiğimizden isteriz. Böylece kendi nefes alanlarımızı terk edip, birlikte nefes alacağımız bir alan seçeriz ve aynı yerde soluklanırız. Bir süre iyi bile gelebilir bu “BİZ” hali. Kendimize “işte tam oldun” filan deriz ve hatta mutlu olduğumuzu bile düşünebiliriz. (burada mutlu olduğumuzu düşünmek dedim özellikle, mutlu hissedip hissetmediğimizi çok da fark etmeyiz) Sonra birden ışıklar söner (aslında o ışıklar yavaş yavaş sönmeye başlar da biz hepsi yanıyor yanılgısı içindeyizdir) O birlikte nefes aldığımız alan bir süre sonra havasız kalmaya başlar (bu bir süre yıllar olabilir). Nefes almakta zorlanırız, hep geçmişe bakmaya başlarız, yalnızlaşırız ve ne olduğunu, neden olduğunu pek sonra fark ederiz.
Oysa “BEN” ve “SEN” birlikte “BİZ” olsak, yani hem “BEN”, hem “SEN” hem de “BİZ” olsak. Hem kendi nefes alanlarımıza sahip çıksak, hem sevdiğimizin nefes alanlarına saygı duysak hem de BİRLİKTE nefes alanları yaratsak nasıl bir hayatımız olurdu?

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans