"Boşanıyorum"; Kısa Bir Öykü


Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

Nasıl fark edemedim? Neyi yanlış yaptım ki böyle bir şey başıma geldi? Neden? Aramızda sorunlar varmış, hangi çiftin sorunları yok ki? Çözemez miyiz? Neden ben? Neden biz? Hiçbir sorumun cevabını bulamıyorum. İçim allak bullak, kafam karışık. İnanamıyorum ama boşanıyorum.
Psikoloğum, cevabını bulamadığım sorular sormamın ve bu süreçte yaşadığım duyguların normal olduğunu söyledi.
En zayıf anlarıma, en berbat hallerime tanık olan beni her yönümle gören insan, eşim, artık beni istemiyor. Sanki üstümdeki giysileri üzerimden çekip atmış, ben de çıplak kalmışım. Beni bütün çıplaklığımla gören, tanıyan (tanıdığını ve tanıdığımı zannettiğim insan) eşim bana arkasını dönüyor. Savunmasız hissediyorum kendimi, canım yanıyor.

Meğer her boşanma sürecinde yaşanan en temel duygu imiş reddedilmişlik. Bizi bu kadar yakından bilen kişi tarafından reddedilmek adeta kişiliğimizin reddi gibiymiş ve diğer reddedilmelerden daha fazla acı verebilirmiş.
Kendimi o kadar aciz hissediyorum ki, sanki hiçbir şeyi beceremezmişim gibi. Beceremedim de zaten. Evliliği beceremedim. İyi bir eş olamamışım, en azından eşim bu mesajları veriyor. Evliliğimi koruyamadım, acaba iyi bir ebeveyn de mi değilim?
Meğer kendimden bu kadar şüphe etmem de bu sürecin doğalıymış. Kendimle ilgili bilgilerin gerçekliğini karıştırabilirmişim.
Hiçbir şey yapmak istemiyorum, kendimi değersiz, işe yaramaz hissediyorum. Bütün gün yataktan çıkmayabilirim. Sürekli ağlayabilirim aslında. İçim hüzün dolu. Meğer depresyon, boşanmaya karşı verilen sağlıklı ve rasyonel bir tepkiymiş.

Yalnızım. Kimse için önemli değilim. Bana destek olmaya çalışan insanlar var etrafımda, ailem, arkadaşlarım ama ben onların arasında bile kendimi yalnız hissediyorum. Yalnız kalmaktan, tek başına kalmaktan farklı bir şeymiş yalnız hissetmek.
Kendimi bazen zavallı hissediyorum. Duygularım sürekli değişiyor, bir an geliyor, neşeleniyorum hatta mutlu hissediyorum kendimi, bir süre sonra tam bir mutsuzluk kaplıyor.

Kızgınım, hatta öfkeliyim. Onun da canı yansın istiyorum, onu cezalandırmak istiyorum. Öyle şeyler yaşasın ki aklı başına gelsin istiyorum. Hayallerimin sınırı yok. Ben böyle kötü durumda iken, onun keyfinin yerinde olmasına tahammül edemiyorum. Beni düşürdüğü duruma bak. Bana bunu nasıl yapar?
Meğer kızgınlık ikincil duyguymuş. Yani kızgınlığın altında yatan bir takım temel duygular varmış. Kızgınlık bu temel duyguların birikmiş ve dışa çıkmış hali imiş. Hayal kırıklığı, çaresiz hissetme, korku, kendini kurban hissetme bu temel duygulardan bazılarıymış.
Korkuyorum tabii, bundan sonrası bilinmez benim için.

•Ya tekrar ayağa kalkamazsam?
•Ya yine yanlış seçimler yaparsam?
•Ya yine beceremezsem?
•Ya zedelenen güvenimi tamir edemezsem?

Boşandık, içim boşalmış gibi. Ölümün ardından nasıl oluyorsa insan ben de kendimi öyle hissediyorum. Ölmüş gibi ama ölü değil aslında.
Meğer ölüm nedeniyle ayrılık olmadığı halde boşanan kişi de kayıp yaşarmış. Ölüm sonucunda yaşanan yas süreci boşanma için de geçerliymiş. Evet, eşimi kaybetmedim sadece ayrıldım belki ama boşanma ile kaybettiklerim çok aslında.

•Gelecek planlarım
•Alıştığım hayat şeklim
•Evlenirken birbirimize verdiğimiz sözler
•Ortak arkadaşlarımızdan bazıları (acaba kimler artık benimle görüşmek istemeyecek?)
•Eşimin akrabaları ile ilişkilerim (aralarında çok iyi anlaştıklarım var, eskisi gibi olamayız herhalde)
•Eşim ile ilgili anılarım

Evlendiğimde kazandığım rollerin önemli bir kısmını da bu ayrılıkla birlikte kaybettim, acı veriyor.
Yas sürecini güçlenerek tamamlamak için psikolojik destek almaya devam ediyorum. Boşanmadaki paradoksu öğrendiğimde biraz umutlandım. Boşanma ile yaşananlar hem çok acı vericiymiş (biliyorum canım çok yanıyor) ama çok yaratıcı bir şekilde de tamamlanabilirmiş. Yaratıcı biri miyim, yaratıcı gücümü kullanabilir miyim? Bilmiyorum ama en azından bunun için uğraşacağımı biliyorum.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans