BOŞANIYORUZ, ÇOCUKLARA NASIL SÖYLEMELİYİZ?

Uzman Psikolojik Danışman Diğdem Sürgen

Anne-baba olarak boşanma kararı almak ve bu kararı çocuğa açıklamak oldukça zordur. Karar almadan önce, uzun bir süre çocuğun üzerindeki olası etkiler düşünülür. Anne-baba, eş olarak mutsuz olsa da ebeveyn rollerinden dolayı evliliklerini sürdürme eğiliminde olabilirler. Bu nedenle aynı evin içinde iki yabancı olma pahasına evliliklerine devam edebilirler. Bu şekilde çocuklarını boşanmanın olası etkilerinden koruduklarını düşünebilirler. Her şey yolundaymış gibi davranırlar. Fakat bir süre sonra işler umdukları gibi gitmeyebilir. Almaktan kaçındıkları boşanma kararı gerçeği ile yüzleşmeleri gerekir. Bu noktada, ‘Bu kararı, çocuğumuza nasıl açıklayacağız?’ sorusu gündemlerinde olabilir.

Boşanma Kararının Açıklanması Ebeveynler Arasında Savaşa Dönmemeli

Özellikle taraflardan biri boşanma meselesine isteksiz olduğunda, karşı tarafın açıklamayı tek başına yapmasını talep edebilir. Her şeyden önce eşler arasında fikir birliğine varılması, ne şekilde açıklanacağı konusunda konuşulması faydalı olacaktır. Anne ve baba olarak birlikte açıklama yapmak, çocuğun vereceği tepkilerin birlikte alan açılmasına yardımcı olacaktır.

Senin Suçun Değil!

Anne ve babalar, alınan boşanma kararının kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan kaynaklandığını ve çocuklarına bitmeyecek bir sevgi beslediklerini süreç içinde vurgulamaya özen göstermelidir. Çocuklar bu aşamada bunu sık sık duyma ihtiyacında olabilirler.

Bazen Tepki Vermeyebilir.

Boşanma kararı açıklandığında her çocuk birbirinden farklı tepkiler verebilir. Bazı çocuklar tepkisiz kalabilir. Böyle bir durumda çocuğa sorular sormamak, bu tepkisiz kalma halini kabul etmek, sarılmak, dokunmak iyi gelebilir. Bazı durumlarda duygularını daha rahat şekilde ifade ettiği ebeveyn ile olmasına izin verilebilir.

Günün sonunda her anne-baba çocuğunu, her çocuk ise anne-babasını mutlu görmek ister. Bu mutluluk bazen tek evde değil iki farklı evde gerçekleşebilir. 

 

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans