“BÜYÜKLER HASTA OLUR MU?”

Klinik Psikolog Zeynep Yetkin

Çocukların gözünden yetişkinlere bakıldığında, birçok işi becerikli bir şekilde yapabilen, sorunları çözebilen, durumları kontrollünde tutan, kurallar koyan, güçlü insanlarız. Ebeveynlerinin kendileri için her zaman desteğe, yardıma hazır bir şekilde bulunmasına alışan çocuklar için en zor ne dersiniz? Anne babalarının hasta olmaları…

Özellikle halsiz bırakan, yatma ihtiyacı yaratan hatta hastaneye yatırılması gereken sağlık sorunları yaşandığında çocuklar için bu durum oldukça şaşırtıcı olabilir. Onlar ebeveynlerinin sağlıklı bir şekilde evde olmalarına alışmışlardır, normalleri budur. Bu nedenle ciddi, hayati riski olan bir hastalık yaşanmıyor dahi olsa çocuklar çok korkabilir, “aşırı” tepkiler verebilir hatta davranış değişiklikleri sergileyebilirler. Ebeveynler ise sağlık problemiyle uğraşırken çocuklarının neden “huysuzluk” ettiğini anlayamayabilir, ona kızabilir hatta azarlayıp anlayışsız olmakla suçlayabilir. Bazen de ebeveynler onların ne yaşadıklarını fark etmeyebilirler.

Sağlık sorunları yaşandığında nelere dikkat etmek gerekir?

  • Eğer evdeki ortamı etkileyen bir sağlık problemi yaşanıyorsa, bunu kısa, basit ve çocuğunuzun yaşına uygun bir dille ona mutlaka söyleyin. Anlamayacağını ya da fark etmeyeceğini düşünme yanılgısına düşmeyin. Çocuklar anlar ama onlara bilgi verilmediğinde soru sormaktan çekinebilirler.
  • Eğer çocuk okul öncesi dönemde ise sağlık problemlerini ona oyunla anlatabilirsiniz. Oyun içinde hasta ve doktor rolüne girerek hastalanan ebeveyn ile ilgili ona bilgiler verebilirsiniz.
  • Hastanede kalan ebeveyn eve döndükten sonra çocuk ona karşı mesafeli davranabilir ya da fiziksel temasa normalden fazla ihtiyaç olabilir. Böyle durumlarda önce ona “Sen benim için ne kadar endişelenmişsin. Yanıma gelebilirsin, artık çok daha iyiyim.” ya da “Ben yokken galiba çok korktun ama merak etme artık döndüm ve bir daha gitmeyeceğim.” gibi hem duygu yansıtmaları yapabilir hem de sağlık durumunuzu ona kısaca açıklayabilirsiniz.
  • Sağlık durumunuzla ilgili her ayrıntıyı çocuğunuza vermeniz elbette gerekmiyor ancak ondan net bir şekilde görünen şeyleri de saklamaya çalışmayın. Örneğin 3 gün yataktan hiç çıkmamanız gerekiyorsa “İyiyim merak etme, hiçbir şeyim yok. Tamamen iyileştim.” demek yerine “Korkmana gerek yok, 2-3 gün yatakta dinlenmem gerekiyor. Tıpkı sen hastalandığında yatman gerektiği ama sonrasında iyileşeceğim ve birlikte oyun oynamaya başlayabiliriz.” gibi açıklamalar daha iç rahatlatıcı olacaktır.
aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans