ÇOCUĞUM ISPANAK YEMİYOR!

Diyetisyen Burcu Akgül

Sevgili anneler, babalar ve çocuk bakımını üstlenen tüm yetişkinler; öncelikle lütfen endişelenmeyin, her çocuk her şeyi yemeyebilir. Nasıl ki biz yetişkinler bazı besinleri sevmiyorsak onların da sevmediği besinler elbette ki olabilir.

Peki, gerçekten sevmiyor mu?
Ek gıdaya geçiş süresince bebekler besinlere teker teker ve yavaş yavaş alıştırılır. İlk seferinde ıspanak yemeyen bir bebeğe “ıspanak yemiyor” diyemeyiz. İki üç gün aralıklarda altı-yedi kez ve bazen pişirme tarzında değişiklikler yaparak denetiriz. Hala yemiyorsa, minimum iki ay ara veririz ve sonrasında tekrar deneriz. Siz de -çocuk daha büyük de olsa-yeterince denediğinizden emin olun ve lütfen bebek veya çocuğu bir besini yemesi için zorlamayın. Bu davranış yetişkinlik döneminde yeme davranışını olumsuz olarak etkileyebilir.

Tüm denemelere rağmen çocuğunuz ıspanak yemedi ve siz de vitamin & mineral açısından eksik kalır diye endişeleniyor olabilirsiniz. Besin çeşitliliği elbette ki mühim bir konu fakat çocuğunuz ıspanak yemeden hayatta kalabilir ve hatta eksikliğini hiç çekmeyebilir. Gelin birlikte ıspanağı inceleyelim.

Ispanak; A ve C vitaminleri, kalsiyum ve demir mineralleri açısından zengindir. Şimdi düşünelim, A ve C vitaminlerinin tek kaynağı ıspanak mı? Hayır değil. Örneğin portakaldan çok daha iyi C vitamini ve havuçtan çok daha iyi A vitamini alınabilir. Bu elbette ki portakal ve havuç ıspanaktan daha iyidir demek değildir fakat ıspanaktan alınacak besin değerleri farklı besinlerden de alınabilir. Ispanak yemeyen çocuğunuzu pazıyla tanıştırmaya ne dersiniz?

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans