cocuk-okul

Değişen eğitim sistemiyle beraber çocukları 5 yaşına giren aileler için karar vermeleri gereken bir durum ortaya çıkıyor; “Çocuğumuzu 1. sınıfa yazdıralım mı?” Çocuğu “isteğe bağlı” grupta yer alan aileler için bu soruya cevap vermek çok daha kolayken, bazı aileler çocuklarının okula ne kadar hazır olduğuna göre bu kararı vermeyi tercih ediyor.

İlköğretim, anasınıfından farklı olarak kuralların daha net olduğu, akademik beklentilerin başladığı, öğretmenlerin daha otoriter olduğu bir dönem. Bu nedenle bazı çocuklar için oyunu bırakmak, kurallara uymak, okuma yazma öğrenmek gibi akademik becerilere uyum sağlamak kolay olmayabiliyor. Bu durumun altında öğrenmeyle bağlantılı desteklenmesi gereken becerilerin yanı sıra, duygusal, sosyal ya da psikolojik sebepler de yatabiliyor.

Bir çocuğun akademik hayatıyla ilgili öngörülerde bulunabilmek için yönergeleri dikkatle dinlemesi, uygulaması, makas ya da kalem tutuşu, karşısında bir otorite varken kurallara uyum gösterebilmesi, yaşından beklenen beceri ve bilgilere (sayılar, renkler vs gibi) sahip olması gibi çeşitli alanlara dikkat edilmesi gerekir. Bütün bu becerileri ölçebilen çeşitli batarya ya da etkinliklerle çocuğun bilişsel potansiyeli gözlenir.

Bu becerilerin yanı sıra bir çocuğun duygusal olarak okula hazır olması da oldukça önemlidir. Oyundan bir etkinliğe rahat geçmesi, oyunlarında çıkardığı temalar, terapistle kurduğu ilişki gibi birçok noktaya bakılarak psikolojik gelişimi de değerlendirilir.

Böyle bir değerlendirme yapılırken uzmanlarımız önce aileyle görüşerek onlardan çocuklarının doğum öncesi ve sonrasındaki hikâyesini dinler ve güncel süreçler hakkında bilgi edinir. Sonrasında çocukla bireysel 3 görüşme düzenler. Bu görüşmelerde oyun ve çeşitli testler yardımıyla çocuk hakkında bilgi edinir.

Sonrasında yapacağı aile geribildirim görüşmesinde aileye çocukları hakkında bilgi verir.Bu görüşmede çocuğun güçlü ve zorlandığı alanlar aile ile paylaşılır ve desteklemeye yönelik önerilerde bulunulur. İhtiyaca göre bir uzmanla çalışılması önerilir.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım