ÇOCUĞUNU DA BOŞAYAN EBEVEYNLERE

Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

Boşandınız, tamam. Artık o süreçte ne olduysa oldu. Belki uzun sürdü boşanma süreci, belki ikiniz de “bitsin artık” dediniz ve kimse hırpalanmasın diye, anlaşmalı boşanıverdiniz. Hatta velayet savaşına bile girmeden çocuğunuzun kimde kalacağına onun en yüksek hayrını düşünerek karar verdiniz ya da dava sonucunda hâkim karar verdi çocuğun velayetine. Sonuçta ortaklık bitti. Buraya kadar sorun yok gibi gözüküyor. Evler ayrıldı, çocukla kalan ebeveyn ve tek kalan ebeveyn hayatlarını yeni haliyle kurmak için uğraştı.

Sonra bir şeyler değişmeye başladı. O ayrılırken çocuğunuza verdiğiniz sözler unutulmaya yüz tuttu. Hani ayrılacağınızı çocuğunuza bildirirken “Biz ayrılıyoruz ama senin annen ve baban olmaya devam edeceğiz.”, “Evlerimiz ayrılıyor sadece, senin artık iki evin olacak.”, “Sen bizim için önemlisin, değerlisin, seni seviyoruz.” dediniz. Çocuğunuzun endişeli halini görünce belki evden ayrılan ebeveyn olarak ona güven vermek istediniz ve ona “Bir telefon kadar uzağım sadece.” dediniz. “Birlikte çok eğleneceğiz.” dediniz belki. “Seni her gün arayacağım, konuşacağız zaten sık sık da görüşeceğiz.” dediniz. Belki gerçekten bunu yapabileceğinize inandınız, kim bilir?

Siz hayatınızı yeniden kurgularken bir şeyler değişmeye başladı ve çocuğunuz aklınızdan çıkıverdi. Hadi aklınızdan çıktı demeyelim de daha öncelikli işleriniz olmaya başladı. Ee ne de olsa eskiden aynı eve geliyordunuz, kısacık da olsa görüyordunuz ya da çocuğunuz sizin varlığınızı biliyordu.

Oysa şimdi onu görmek için planlı davranarak çocuğunuza özel zaman ayırmanız gerekiyor. Önemli olanın işiniz değil çocuğunuz olduğunu fark etmeniz gerekiyor. Sorumluluk almanız bu sorumluluğu sürdürmeniz gerekiyor. Önceliklerinizi belirleyemediğiniz zaman da çocuğunuzla aranızdaki ilişkinin niteliği değişmeye başlıyor.

Ona söz verdiğiniz ve boşanırken anlaştığınız halde veya mahkemenin belirttiği koşulları yerine getirmemeye başlıyorsunuz;
-Çocuğunuzu göreceğiniz zamanlar giderek azalıyor,
-Saatler düzensizleşiyor,
-Birlikte geçirmeniz gereken zamanlar kısalmaya başlıyor,
-Söylediğiniz saatlerde gelmiyorsunuz,
-Ekonomik kısıtlamalar yapmaya başlıyorsunuz, ihtiyaçlarını karşılamıyorsunuz.

Nedenleriniz size göre ne kadar gerçekçi olursa olsun çocuğunuzu ihmal ediyorsunuz. İşte bu yüzden size bir var bir yok ebeveyn diyoruz. Ne varsınız ne yoksunuz. Çocuğunuzu belirsizlik dünyasının içine sokuyorsunuz. Çocuğunuza neler oluyor siz kendinize göre gerçekçi bahaneler üretirken biliyor musunuz?

-Sevilmediğine inanıyor, sonrasında kimsenin onu sevmeyeceğine inanacak, kendini sevilmeye layık bulamayacak.

-Sizin tarafınızdan terk edilmiş olarak yaşıyor, sonrasında önem verdiği herkesin onu terk etme ihtimali ile yaşayacak.

-Gelmiyorsunuz ya hani söylediğiniz saatte, çocuğunuzu bekletiyorsunuz ya camlarda, kapılarda güvensizlik içinde dolanıyor, sonrasında ne kendine güvenebilecek ne de etrafında onu seven insanlara.

Eski eşinize hala kızgın olabilirsiniz, çok önemli ve öncelikli işleriniz olabilir ama biliyor musunuz çocuğunuzu boşamadan, ona bu yaraları açmadan da kendinize yeni bir hayat kurabilirsiniz.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans