ÇOCUKLAR ANLAMAZ (MI?)

Klinik Psikolog Zeynep YETKİN

Çocuklar dünyaya geldikleri andan itibaren, ebeveynlerinin en büyük çabası onları korumak olur. Çocukları üzülmesin, incinmesin, korkmasın, kızmasın, ağlamasın ve daha bir sürü olumsuz duyguyu yaşamasın. Çocuğunu korumak, kollamak istemek kadar anlaşılabilir başka bir niyet olamaz elbette.

Bazı durumlarla iyi niyetle yapılan davranışlar hiç beklenmedik sonuçları da doğurabilir. En sık gerçekleşen durum; çocuklar üzülmesin ya da olumsuz etkilenmesin diye evde var olan sıkıntılardan çocuklara bahsetmemek oluyor. Özellikle boşanma ya da aile için kötü bir gelişme yaşandığında çocuklarını korkutmamak için sessiz kalmayı, saklamayı seçen ebeveyn sayısı hiç de az değil. Çünkü “Çocuklar anlamaz”.

Çocuklar belirsizlikte sakin kalamazlar!
Huzursuz hissettikleri anlarda çocuklar ve yetişkinler farklı tepkiler verirler. Yetişkinler fark ettikleri olağanüstü durumu anlamaya çalışır, o konuyla ilgili sorular sorar, durumu çözmeye çalışır ya da yardım isterler. Başka bir deyişle onlar harekete geçerler. Çocuklar ise günlük akışlarına devam etmeye meyilli olurlar. Onlara bahsedilmeyen o konuyu yok sayarlar, doğrudan o konuyu açacak sorular sormazlar hatta konuyu hiç fark etmemiş gibi davranabilirler. Onların bu davranışları ebeveynleri tarafından şöyle yorumlanır: “Neyse ki çocuğumuz bu yaşanan olumsuzluğu fark etmedi.” Hâlbuki çocuklar mutlaka o fark edişle ilgili küçük de olsa sinyaller verirler ve ebeveynlerinin gelip onlar için durumu aydınlatmasını isterler. Bilmedikleri o gerçekten korkarlar, korktukça yok saymaya çalışırlar. Çoğunlukla da sakinleşmekte zorlanırlar.

Çocuğunuzun sinyallerine karşı hassas olun!
Çocukların ebeveynlerindeki duygu değişimini fark etmemesi mümkün değildir. Bu fark edişin etkisi bazen çok küçük bazen ise oldukça büyük olabilir. Uykuya dalmakta zorluk, tırnak yeme, irkilme, ağlama gibi davranışlar gösterebilirler. Bilmemek belirsizliği doğurur. Çocuklar için belirsizlikten daha zor baş edilen çok az gündem vardır.

Sizi etkiliyorsa onu da etkiliyor demektir!
Bu nedenle evde yaşanan farklılık her ne ise, eğer ebeveynlerin duygularında bir etkisi varsa mutlaka çocukla da paylaşılmalıdır. Tüm ayrıntıları vermek gibi düşünülen bilgi paylaşımı ebeveynleri hep korkutur. Gerçekleşen durumla ilgili çocuğunuzun yaşına uygun kısa, net ve açıklayıcı bilgiler vermeniz yeterli olacaktır. Çocuğunuzun hayatında değişecek durumları ona kısaca açıklayarak onun daha az etkilenmesini sağlayabilirsiniz. Yoksa siz de mi “O anlamaz zaten” diyeceksiniz? Anlamaz olur mu hiç?

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans