Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı

Uzm. Klinik Psikolog Zeynep YETKİN

Okul öncesi dönemde çocuklar hayatları boyunca kullanacakları birçok alışkanlık edinirler. Bunlardan biri de beslenme alışkanlığıdır. Bu dönemde çocukların beslenme alışkanlıkları; ailenin sosyal ve ekonomik durumu, eğitim düzeyi, alışkanlıkları, gelenek ve görenekleri, çevre koşulları gibi çok çeşitli etkenlerin etkileşimi ile oluşur.
Beslenme düzeni çevresel koşullardan etkilenir.
Anne babaların çocuklarına yaklaşımları onların bütün davranışlarını etkilediği gibi yeme tutumlarını da etkiler. Dolayısıyla yemek konusunda çocukların seçimlerinde görülen bir değişimin çok farklı sebepleri olabilir. Yeme konusunda bir sorun varsa önce sebebinin ne olabileceği araştırılmalıdır.

Yeme miktarındaki değişimin sebebi duygusal ihtiyaçlar olabilir
Hayatın ilk yılında bebekler hızlı büyüme gösterirler. Bu büyüme hızının devam edebilmesi için de yeterli derecede yemeleri gerekir. Öte yandan okul öncesi dönemdeki çocuklar daha yavaş büyüdükleri için çok yemeye gereksinim duymazlar. Genellikle bir yaşından sonra çocukların iştahlarında belirgin bir düşme gözlenir. Okul öncesi dönemde görülen yeme miktarındaki azalma çocuğun içinde bulunduğu dönemin gelişim özelliklerinden dolayı olabilir. Ancak çocuğun yeme miktarında olan değişim bazen çocuğun içinde bulunduğu durum ve koşullarla da ilgili olabilir. Yemek yeme miktarında aşırı azalma veya artma görülen bir çocuğun nasıl bir ortamda olduğu düşünülmeli ve onu mutsuz eden, üzen bir durumun olup olmadığı araştırılmalıdır. Örneğin; kardeşini kıskanan ve artık eskisi kadar sevilmediğini düşünen bir çocukta iştahsızlık görülmesi mümkündür. Çocuk, bir yandan anne babası tarafından eskisi kadar sevilmediğini ve onunla yeteri kadar ilgilenilmediğini düşünüp üzgün olabilir. Diğer taraftan ailenin ilgisini üstüne çekmek için eskisinden daha az yemeye başlamış olabilir.

Çocuklar duygularını yemek yeme davranışıyla ifade eder
Yeme tutumunda görülen değişikliğin sebebi hangi seçenek olursa olsun, bu sebeplerin altında yatan ana etken aynıdır. Çocuk duygularını bir şekilde dışarı yansıtmaya çalışıyordur. Bu tarz değişimler fark edildiğinde konunun üstünde durulması önemlidir.
Çocuğunuzun besinlerle arasını düzeltmek için birlikte mutfağa girebilir, seveceği ve pişirirken eğlenebileceğiniz bir şeyler pişirebilirsiniz. Sadece ebeveyni ve ona ait olan bir zaman geçirmenin çocuğunuzu birçok açıdan besleyeceğini unutmayın. Ayrıca ev içindeki değişikliklere göre onunla ara ara sohbet edebilir, evde bir sürü şey değişse bile ona olan sevginizin hiç değişmeyeceğini, onun sizin için her zaman önemli olduğunu söyleyebilirsiniz.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans