ÇOCUKLARIN GÜVENLİK ANAHTARI: RUTİNLER

Klinik Psikolog Zeynep Yetkin

Çocukların sağlıklı bir birey olmaları için büyüdükleri ortamda olması istenen bazı özellikler vardır. Bunun en önemlilerden biri; çocukların kendilerini güvende hissetmeleridir. Peki, çocukların kendilerini güvende hissetmelerine nasıl yardımcı olabiliriz? Birçok doğru cevabı olabilecek bu soruya günün cevabı; rutinler, haberli gelen değişiklikler.

Rutin, rahatlık getirir.

“Çocuklar rutin sever” cümlesiyle karşılaşmamış ebeveyn yoktur. Beklenmedik olaylar kontrolü kaybediyoruz düşüncesi getirir, nelerle karşılaşacağımızı bilmeyince kaygılanabiliriz. Bu son derece normal bir tepkidir. Benzer durum çocuklar için de geçerlidir. Alıştıkları rutinleri uygularken, karşılaşacakları durumları bilmenin rahatlığı onlara eşlik eder. Mümkün olduğunca bu stabilliğin sürdürülmesi önemlidir.

Ebeveynler değişiklikleri yorumlarken ikiye ayrılır.

Bir yandan da hayat kontrol edemediğimiz bir sürü değişkenle akmaya devam eder. Beklenmedik hayat olayları yaşanır, alışkanlıklar bozulur, rutinler sekteye uğrar. Doğal afetler, hastalıklar, taşınmalar, boşanmalar... Böyle zamanlarda ebeveynlerin tutumları genelde ikiye ayrılır; bir grup “Çocuk o zaten, anlamaz bile.” derken diğer grup “Bu çocuk nasıl alışacak bunlara? Kaldıramaz ki.” gibi düşüncelere boğulur. Aslında orta yolu bulmak en işlevsel seçenek olarak önümüzde duruyor. Çocuklar rutinleri neden sever? Neler olacağını bildikleri için; en sevdikleri filmi tekrar tekrar izlemelerinden hiçbir farkı yok. Hayatınızda bir değişiklik olacağı ya da olduğu zaman ebeveynlerin izlemesi gereken yol da tam olarak bu.

Ebeveynler çocuklarının duygu pusulası gibidir.

İlk adım her koşulda paniklememek olmalı. Çocukları, paniklemiş ebeveynleri kadar strese sokan çok az şey vardır. Ebeveynler çocuklarının duygu pusulası gibidir. Sonraki adımlar neler?
*Hayatınıza katılacak yenilikleri çocuğunuza anlatın.
*Mümkün olduğunca basit bir dil kullanın, açık ve net olun.
*Fazla bilgiyle çocuğunuzun zihnini karıştırmamaya özen gösterin. Bir bilginin çocuğunuz için fazla olduğunu zaman zaman ayırt etmek zor olur. Bunun için ipucu; onun düzenini etkilemeyecek detayları daha az paylaşarak fazla bilginin yaratacağı karmaşadan onu koruyabilirsiniz.
*Çocuklar değişikliğe yetişkinlerden daha kolay bile adapte olabilirler. İhtiyaç duydukları bilgileri onlara verelim, ne kadar yüksek bir adaptasyon becerisine sahip olduklarını unutmayalım.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans