Çocukların Kaygısını Yönetebilirsiniz

Uzman Psikolojik Danışman Şule Acar

Kaygı hem yetişkinler hem de çocuklar için zorlayıcı bir deneyim. Özellikle sınıf ortamında kaygı seviyesi kontrol edilebilir seviyenin üzerine çıktığında çocukların performansı da önemli ölçüde azalıyor. Böyle bir durumda kaygının yönetilebilmesi için birkaç tavsiyemiz var. Bu yöntemler hem sınıf ortamında öğretmenler hem de evde ebeveynler tarafından kullanılabilir.

Tavsiye Zamanı
Kaygıyı somutlaştırmak işe yarayabilir. Çocuğun kaygısıyla ilgili birlikte bir karakter yaratın. Endişeli tavşan gibi bir karakter olabilir. Bazen bu duygu o kadar yükselir ki kontrolden çıkar. Bu tavşanın hangi konularda kaygılandığını, kaygılandığında neler düşündüğünü, neler hissettiğini ve bedeninde hangi değişiklikleri yaşadıklarını çocuğa sorarak netleştirebilirsiniz. Çocuğun bu tavşana kendisini daha iyi hissetmesi için hangi tavsiyeleri verebileceği ve neler söyleyebileceğini sorabilirsiniz.

Acil Durum Planı
Çocuk kaygılandığında neler yapacağına dair adım adım bir acil durum planı hazırlayın. Tıpkı uçakta acil bir durum yaşandığındaki gibi. Bu, kaygı yaşayan çocuğun o an yapacaklarına dair bir yol haritası oluşturur. Çocuğun ihtiyaçlarına göre bu plan düzenlenebilir.
⮚ Kaygılandığını fark etmek
⮚ Nefes alıp vermeyi düzenlemek
⮚ Bedenini kontrol etmek
⮚ Düşüncelerini fark etmek
⮚ Durumu değerlendirmek
⮚ Bir sonraki adımı tasarlamak

Kaygı Kutusu
Çocuğun kaygısını yok saymak bir çözüm getirmiyor çoğu zaman. Bu yüzden çocuğun kaygısını ortaya çıkarmasıyla ilgili alan açılması işe yarayabilir. Her gün belirlediğiniz bir saatte 10-15 dakika kadar bir süreyi çocuğunuzun kaygısını ifade etmesi için ayırın. Gün içinde gelen kaygıyı bu zaman dilimine ertelemeye çalışabilir. Kaygı zamanında bu duygusuna dair her şeyi yazıp, çizip, boyayabilir. Oyun hamurları, kil vs. kullanılabilir. Çocuktan tüm bu yaptıklarını bir kutuya koymasını ve kapağını kapatmasını isteyin.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans