DEMİR YETERSİZLİĞİ ANEMİSİ VE BESLENME

Diyetisyen Burcu AKGÜL

Vücutta yeterince demir bulunmadığında demir yetersizliği anemisi görülür. Bu durumda kansızlık, yorgunluk, iştahsızlık ve baş dönmesi gibi belirtiler ve aynı zamanda bağışıklık sisteminde de yetersizlik görülebilir. Gerekli görüldüğü durumlarda hekim demir takviyesi verir ve bir diyetisyen kontrolünde demirden zengin beslenmeye geçilebilir. Gereğinden fazla demir alımı da sağlık problemlerine yol açacağından mutlaka bir hekim kontrolünde alınmalıdır.

Genel sağlık durumunda bir problem olmayan, herhangi bir emilim bozukluğu olmayan bireylerde yeterli demir alımı demir yetersizliği anemisinin önüne geçer.

Demir birçok besinde bulunmasına karşın demirin emilim oranları farklılık gösterir. Hayvansal yiyeceklerdeki demir emilim oranı, bitkisel yiyeceklere nazaran çok daha fazladır. Bu durumda et grubunun demirin en iyi kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

-Kırmızı etin demir içeriği beyaz etten daha yüksektir.
-Et grubundan sonra yumurta, kuru baklagiller, yeşil sebzeler, pekmez ve kuru meyveler de iyi kaynak olarak sıralanabilir.
-Proteinden yetersiz beslenen bireylerde demir emilim oranının düştüğü bilinmektedir.
-Demir içeren besinlerle birlikte tüketilen çay veya kahve demir emilimini azaltır. Yemekten bir saat sonra içilmesi demir emilimi açısından çok daha uygun olacaktır.
-Demir içeren besinlerle birlikte alınan C vitamini, demir emilimini arttırır. Etin yanında limonlu salata yemek gibi.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans