Duygusal Yemek Yeme

Klinik Psikolog Yaprak Salman

Birçok kişi fiziksel açlığını gidermek için yemek yemez; rahatlamak, stres atmak, kendisini ödüllendirmek için yemeğe yönelir. Bu yapıldığında kişiler sağlıksız yiyecekleri tercih etme eğilimdedir. Örneğin; zor bir günün ardından kişinin abur cubur yiyerek kendini ödüllendirmeye çalışması gibi. Aslında burada kişi duygusal ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Ancak duygusal yemek yeme sorunları çözmediği gibi kişinin sonrasında pişmanlık hissetmesine ve suçluluk duymasına neden olur. Bununla beraber duygusal yemek yeme; kontrolsüz kilo alma, şeker, kalp, damar, kolesterol gibi fizyolojik rahatsızlıkların çıkmasına da neden olabilir.

“Duygusal yemek yeme sorunu yaşıyor muyum?” sorusunu yanıtlayabilmek için kişinin fizyolojik ve duygusal açlık arasındaki farkı bilmesi gerekmektedir. Fizyolojik açlık; yavaş yavaş ortaya çıkar, bekleyebilir, seçeneklere açıktır, kişi açlığını gidermek için yemek yediğinde kendini kötü hissetmesine neden olmaz. Duygusal açlık ise aniden ortaya çıkar, hemen tatmin edilmesi gerekiyormuş gibi gelir, kişi belirli yiyeceklere yönelir, yedikten sonra pişmanlık, suçluluk duyguları ortaya çıkar. Duygusal yemek yemede doyma hissi hissedilmez.

Duygusal yemek yeme bozukluğu ile baş edebilmek için yeme ihtiyacını tetikleyen duygu, düşünce ve inançları tespit edip bunları olumlu inançlarla değiştirmek gerekmektedir. Bu süreçte bir terapistten destek almak süreci hızlandıracaktır.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans