Ekip Olmanın İçinde Lider Var mı?

Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

Bir resim hayal ettin, becerin de var yağlı boya tablo yapacaksın, hayalindeki resmi tabloya birebir aktaracaksın. Aldın tüm malzemeleri, yerleştirdin hepsini alana ve anlattın hayalini boyalara, fırçalara, tuvale… Heyecanlandı hepsi, “tamam” dedi her biri, seninle birlikteler artık. Başlayabilirsin. Boyaları tüplerinden özgürleştirip palete çıkardın önce, istediğin renkler yani ilk resim palette şimdi. Fırçalar boyalarla buluştu ve tuvale yolculuk başladı. Hayalindeki resim gözünün önünde, zihnin ezberledi her ayrıntıyı, sıra ellerinde şimdi. Fırçanın tuvale her darbesi hayalini gerçeğe dönüştürecek. Renkler tuvalde şekilleniyor, sen hayalindekine yaklaşıyorsun. Tam da resim kendini göstermeye başlamışken bir şeyler değişiyor sanki. Fırça boyalarla birlikte kontrolünün dışında hareket etmeye başlıyor. “Tam da orası değildi kırmızının yeri, şuraya yeşil kaçtı, buranın mavisi fazla mı oldu? Mor da nereden çıktı şimdi?” Oysa fırçayı tutan el senin, hayal de senin. Gözünün önüne getirdiğinden farklı bir resim olmak üzere tuvalde. Zihnin ısrarcı, senin gördüğünü yapmalarını istiyor boyalardan, fırçadan. Oysa senin elinde fırça da, palet de. Değişen ne?
Senin hayalindeki resme ortak oldu her parça. Her biri kendini kattı, seninle birlik oldu. Senin hayalindi, onlara ulaştı. Şimdi hayal sizin oldu. Zihnin sadece seninkini istese de ruhun hepinizin oluşturduğunu daha eşsiz buldu. Ellerin boyalarla, fırçalarla bir oldu, tuvaldeki resim hayalindekinin ötesine geçti.
Sen bir lidersin, hayal edersin, hayale ortak edersin ve birlikte yaratırken önce güven verirsin, sonra güvenirsin. Ve hep bilirsin sen ne çok öndesin ne de arkada, hayalinin ortaklarının tam içindesin.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans