Ekran Başından Kalkmıyor

Klinik Psikolog Ceren Yüksel Dışpınar

-“Hala kapanmadı mı bilgisayar? Ödevlerine başlamalısın.”

-“Son bir oyun anne, birazdan kapatacağım”

Pek çoğumuz için tanıdık bir diyalog değil mi? Son dönemde birçok aile çocuklarının ekran başından kalkmıyor olması ile ilgili serzenişte ve nasıl yaklaşması gerektiğini sorguluyor.  Günümüz dünyasında ekran kullanımını tamamen engellemenin mümkün olmayacağını, üstelik gerek de olmadığını bilmekle birlikte, içerik ve kullanım süresi ile orantılı olarak pek çok zarar verici etkisini de yaşıyoruz. Kontrol etmeye çalışsak da sınır koyma çabamız 5 dk daha istekleriyle esneyip yok oluyor sanki. İtiraf etmek gerekir ki biz yetişkinler için bile elimizdeki telefonu bırakmak bazen zorlayıcıyken çocuğumuzun koyduğumuz zamana bir anda uyum gösterip hızlıca kendiliğinden ekranı kapatması oldukça idealize edilmiş olabilir. 

Ona Destek Olun

Birlikte sabit bir oyun süresi belirlemek elbette çok önemli ve anlamlı ancak yeterli gelmeyebilir. Takip ederek, son 10 dk, son 5 dk kaldığını hatırlatmak onu sonlandırmaya hazırlamak, geçişini kolaylaştırmak açısından destekleyici olacaktır. Süresi dolduğunda pazarlığın uzamaması için ise; önce duygusunu kabul etmek ve ardından gerekiyorsa sakin ama eyleme dönük olmak, sonrasında oluşacak rutin için en önemli adımdır. Yani  “Devam etmek istediğini biliyorum ama anlaştığımız süre doldu. Ekranı kapatmanı istiyorum ya da senin için ben kapatabilirim. Bu seni kızdırabilir ama kapatmamız gerekiyor, yarın yine süreni kullanabilirsin” gibi net ve kararlı sınırlar başlangıçta dirençle karşılansa da uyumu daha hızlı olacaktır.

Alternatifi Olmalı

Çocuklarımız alternatif üretmekte gerçekten zorlanıyorlar ve ekranı kapattıklarında çoğu zaman ne yapacaklarını, nasıl vakit geçirebileceklerini bilmiyorlar. Oysa ailece oynanacak bir oyunun (kutu oyunu, lego, sessiz sinema,  sembolik oyun vb.) ; gerçek, ilişkisel, sıcak paylaşım ve kahkahanın olduğu, her bir üyenin başka her hangi bir şeyle ilgilenmeden sadece o anda olduğu bir oyunun tadını alan çocuk için emin olun sanal olandan çok daha tercih edilir olacaktı bu anlar.  Soralım kendimize bu alternatif için yeterli vakit ayırabiliyor muyuz? Peki ya biz ekran kullanımımızla nasıl bir model oluyoruz çocuğumuza?

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans