ERGENLİK YA DA GERGİNLİK DÖNEMİ

Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe giden uzun bir yol, çokça yol ayrımı olan.
Önce cinsiyet hormonlarının salgılanması ile bedendeki değişimler zorlar ergeni.
Duygular coşar ardından. Çok üzülür dünyası kararır, çok sevinir gözü kimseyi görmez.
Hem yoğundur duygular hem de hızlıca değişir. Yoğun bir yalnızlık duygusu ve peşi sıra gelecek yoğun sosyallik hali.
Odasının kapısı kapanır, bazen kilitlenir. Yani kişisel sınırlarını çizer ve ebeveynlerinin de kararına saygı göstermesini bekler. Çünkü bir şekilde anlaşılmak ve mutlaka kabul görmek ihtiyacındadır.
Hem evde hem de akran grubu içinde “kim” ve “nasıl biri” olduğunu bulmaya çalışırken yeni roller dener. Arkadaşları tüm zamanını kaplar, ebeveynlerinden çok akranlarına ihtiyaç duyar.
Hem ebeveynlerinin temsil ettiği otoriteyi sorgular, hem de onların bilgisi, deneyimi, bilgeliği ile yarışır.
Bir yandan kendisini var edebilmek için uzaklaşır anne babasından, diğer yandan da ebeveynlerinin sessiz ve görünmez varlığını hissetmeye ihtiyaç duyar. Bir eliyle iterken ebeveyni diğer eliyle gizli gizli yardım ister. Görünen yanı “sınır da neymiş” der, görünmez yanı “benim sınırları öğrenmem gerek, bana yol göster” der. “ben seni reddetsem de sen beni sevmeye devam et” demek ister aslında.
Uçlar arasında gidip gelirken ebeveynlerden de anlayış, kararlılık ve daha bir sürü özveri gerektiren davranış ve tutumlar sergilemelerini bekleriz. Burada karışır işler. Gencin dünyası, onun fizyolojik ve psikolojik gelişimi, karşılanması gereken ihtiyaçları derken, ebeveynlerin yaşadıkları, onların ihtiyaçları biraz gerilerde kalır, göz ardı edilir veya ertelenir.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans