EYVAH BEBEK GELDİ!

Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

Bebek doğduğu evin havasından, suyundan ve en önemlisi de ilişki dinamiklerinden etkilenerek büyür. Bebeğin doğumu yeni bir düzen ve yeni bir dengeyi de beraberinde getirir. Çiftler arasındaki çözülmemiş sorunlar bebeğin gelişi ile ortadan kalkmaz tam tersine daha da büyüyerek tekrar ortaya gelir. Bebeğin aileye katılımı son derece mutlu bir olay olmasına rağmen aşılması gereken bir kriz süreci olduğu da unutulmamalıdır. Ancak çiftler arasında güçlü ve sağlam bağlar varsa bu krizin sağlıklı atlatılması söz konusu olur. Bebek duygusal olarak sağlıklı gelişimini tamamlayabilmek için bu krizin çözülmesine ihtiyaç duyar.

Bebek geldiğinde ev içindeki roller değişir.
Anne evin içinde bebeğin bakımı ile uğraşıp, uykusuz kalmaya ve çeşitli endişeler geliştirmeye uygun bir ortamda kalırken, kadınlık rolü arka planda kalabilir. Baba da eskisi kadar ilgi görmediğini düşünebilir. Bu döneme uyum sağlamaya çalışırken baş başa kalıp birlikte vakit geçirebilme ihtiyaçlarını göz ardı edebilirler. Bu durum her iki eşte de öfke ve mutsuzluğa yol açabilir.

Aileye bir bebeğin katılması yeni bir başlangıçtır.
Anne-baba olmak hem çok keyifli hem de birçok zorlukları olan yeni bir yolun çiftler için başlangıcıdır. Eğer çiftler hızlıca bu sürece adapte olup kendilerine yeni bir düzen kurabilirlerse o zaman ortaya çıkan sorunlarla kolaylıkla baş edebilirler ve yeni sürecin keyfini çıkarabilirler. Böyle çiftlerin yaşam yolculukları onları bebekleri ile birlikte yeni birçok keşfe götüren, keyifli bir yaşama doğru devam eder.

İlişkimize ne oluyor?
Deneyimlerden yola çıkılarak oluşturulan inançlar, zamanla ilişkiyi durağan hale getirir. Çünkü partnerimizi tanıdığımızdan emin olduğumuz zaman, keşfedecek bir şey kalmamıştır. Onu anlamak için soru sormaktan vazgeçeriz, soruları sadece haklılığımızı kanıtlamak için sorarız. Onun fikrini almamız gerekmez, ne hissettiğini öğrenmemiz, ihtiyaçlarını araştırmamız gerekmez. Zamanla sohbet azalır, paylaşımlar azalır çünkü öğrenilecek bir şey kalmamıştır. İki kişi birlikte kalmaya alışır zamanla. “Sevgili Olma” hali ise geçmişten bir anı olarak hatırlanır, bazen de unutulur gider.
Oysa büyüyoruz, öğreniyoruz, gelişiyoruz ve ihtiyaçlarımız farklılaşıyor, zevklerimiz zamanla değişiyor. Yaş aldıkça ve yaşadıkça önceliklerimiz de değişiyor, farkındalıklarımız artıyor. Biz böylesine gelişir ve değişirken sevdiğimiz de benzer şeyleri yaşıyor.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans