Hayvanlarla Büyüyen Çocuklar

Uzm. Psikolog Arzu AYDIN KOÇ
Hayvan sevgisinin çocuk gelişimindeki olumlu etkisi, pek çok kişi tarafından bilinmektedir ve bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçektir.

Hayvanlarla kurulan olumlu ilişkiler çocukların duygusal gelişimine katkı sağlamakla birlikte onların sosyal gelişimine de olumlu etki eder. Hayvanlarla olumlu bağ kurabilen çocuklar empati becerisi yüksek ve çevrelerine karşı duyarlı bireyler olarak yetişirler. Arkadaş ilişkilerinde paylaşımcı, kendinden farklı olana saygı ve kabul edici tutum geliştirirler. Dolayısıyla zorba davranışlardan kaçınır, çevrelerine karşı hoşgörülü ve saygılı davranırlar.

Bir hayvanın bakımını sağlamak, onu beslemek, korumak gibi davranışlar ve hayvanlarla kurulan karşılıklı bağ sorumluluk bilincinin gelişmesine yardımcı olur. Çocuğun talepkar olmasını engeller ve karşılıklı sevginin önemini anlamasına yardımcı olur.

Hayvanlarla ilişki içinde olan çocukların doğayı daha iyi anladığı bilinmektedir. Hayvanların da sevgi, sevinç, üzüntü gibi duygular yaşadığını, canının yandığını, hastalandığını gören çocuk ölüm, hastalık gibi hayatın içindeki üzücü olayları da daha kolay anlayabilir ve kabul edebilir.

Ancak evde bir hayvanla yaşamak çok ayrıntılı düşünülmesi gereken bir karardır. Hayvan beslemek hem çocuk, hem ailedeki diğer bireyler, hem de hayvanlar açısından zor ve etkileyici bir durumdur. Ailede herhangi bir kişinin alerjik durumunun olup olmaması, eve alınan hayvanın getireceği sürekli sorumluluk önceden düşünülmeli ve hayvan kolayca terk edilmemelidir. Aksi halde çocuk hayvanları kolayca alınıp terk edilebilecek bir nesne gibi algılayabilir. Dolayısıyla kendisi dışında bir canlıya yaklaşımı olumsuz olarak etkilenir. Hayvanlarla kolayca bağ kurabilen çocuklar ciddi bir hayal kırıklığı yaşar ve ailesine karşı öfke duyar.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans