İş Yerinde Ekip Olmak

Uzman Klinik Psikolog Zeynep Yetkin

Literatür bize der ki; iş hayatında mutlu olmak istiyorsan çalıştığın şirketle aranda bir bağ olmalı. “Yaptığın işi sev, sevdiğin işi yap” diye boşuna yazmıyor her yerde... Ne kadar klasik bir bilgi, değil mi? Klasik olan her bilgiye yapılan muameleden o da nasibini almış durumda bence. Çalışırken atladığımız nokta çoğunlukla bu oluyor. Çatışma yaşanan, yöneticilere kızılan, istifaya gidilen yolların taşları hep sevilmeyen, sahiplenilmeyen işlerle döşeniyor.
O halde yaptığımız işi, çalıştığımız şirketi sevmek gibi seçenekler çıkıyor karşımıza. Bir çözüm önerim daha var aslında. Ekip arkadaşlarınızı, gününüzün büyük bir kısmını birlikte geçirdiğiniz insanları sevmek, onlarla ilişki kurmak, gerçekten bir “ekip” olmak. Aslında bakarsanız bence bu seçenek belki de en zoru…
İlişki kurmak, grup halinde çalışmak, başkalarını dinlemek, anlayış gösterebilmek, sabırlı olmak… Hem ne kadar insani hem de ne kadar iş hayatında az yer verilen erdemler. Biz sanıyoruz ki “işimi yapar, akşam da saati gelince çıkar gidersem” yeterli olur. Ekiplerin kendine ait bir kişiliği olduğuna inanıyorum. O ekipte bir araya gelen insanların parçalarından oluşan bir bütün, o parçalardan daha fazlası. Ortaya çıkan ve belki de zaman zaman şikâyet ettiğiniz bir “bütün”! Çalışma ortamında bakın bakalım, siz ortaya hangi parçalarınızı koydunuz? Ekibin hangi özellikleri sizden geliyor? Daha keyifli olması için neler ekleyebilirsiniz?
Bir ekipten bahsediyorsak, söz o ekibin lideri olan kişiye de gelmeli. Biraz önce bahsettiğim, o bütünün bir parçası olmalı lider. Yönettiği grubun bir parçası olabilirse, o kişileri gerçekten görebilir ve anlayabilir. Parçası olmak ekip ve liderin “biz” olmasını sağlayacak en önemli anahtar. Bence bu kesinlikle gerekli ama yeterli değil. Parça olmaya ek, o parçaları bir arada tutan bir yanı da olmalı liderin. Papatyadan taçlar gibi… Hem o çiçeklerin iç içe geçmesini sağlayan ama çok da görünmeyen güçlü yeşil otlar gibi. Onlar olmazsa taç da olmaz. Liderin de bağlayıcılığı olmazsa, kimse bir arada kalamaz.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans