KALSİYUM VE ÇOCUK BESLENMESİ

Diyetisyen Burcu AKGÜL

Sütün boy uzaması üzerindeki etkisini birçoğumuz biliriz ve çocukları “Süt içersen boyun uzar.” ifadesiyle süt içmeye teşvik ederiz. Sütün bu etkisinden bahsederken de içerisindeki kalsiyumu göz önünde bulundururuz.
Peki tek kalsiyum kaynağı süt müdür? Hayır. Kalsiyumun en iyi kaynağı süt ve türevleridir. Bu durumda süt, yoğurt, ayran ve peyniri en iyi kalsiyum kaynakları olarak sıralayabiliriz. İyi kaynak olarak sıralayabileceğimiz diğer besinler; yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kuru meyvelerdir. Süt içmeyen bir çocuğun beslenmesine kalsiyumdan zengin diğer besinler konulduğunda da kalsiyum ihtiyacı karşılanabilir.

İki ana meseleye dikkat etmek gerek.
Çocuk beslenmesi ve kalsiyumu konuşurken dikkat etmemiz gereken iki önemli nokta mevcuttur. Bunlardan birincisi kalsiyum ve protein etkileşimidir. Fazla protein alımı kalsiyum gereksinimini arttırır. Örneğin çocuğun ihtiyacından fazla sayıda köfte yemesi vücuttan kalsiyum atımına sebep olur ve dolayısıyla kalsiyum ihtiyacı artmış olur. Bu kalsiyumun yerine konması gerekir.
İkinci önemli nokta kalsiyum ve sodyum etkileşimidir. Vücuttan atılan sodyum aynı zamanda kalsiyumu da atar. Bu durumda vücut ne kadar fazla sodyum atarsa o kadar çok kalsiyum da atmış olur. Bu yüzden çocuk az tuzlu beslenmelidir.
Tüm bunları konuşurken her çocuğun biricik olduğunu ve sağlık durumuna bağlı olarak beslenme ihtiyaçlarının farklılık gösterebileceğini unutmayın. Çocuğun besin ihtiyacına yönelik olarak bir beslenme uzmanına başvurabilirsiniz.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans