KAYGILI OLURSANIZ ÇOCUĞUNUZ OKULA UYUM SAĞLAMAKTA ZORLANIR

Uzman Klinik Psikolog Zeynep YETKİN

COVİD-19 pandemisiyle birlikte hayat durmadı, akıyor. Ve bizler hâlâ bir sürü yeniliğe alışmaya çalışıyoruz. Okullarla ilgili gelişmeler ise bizi heyecanlandırmaya, meraklandırmaya ve kaygılandırmaya devam ediyor. Okullarda yüz yüze eğitimin kapsamı genişledi. Gözümüzden sakındığımız, bu zamana kadar evde koruduğumuz çocuklarımızı şimdi öğretmenleri koruyacak. Peki, çocuklar okula dönmeye hazır mı? Ebeveynler buna hazır mı?
Çocuklar, yetişkinlere göre çok daha esnekler. Rutinlerinin bozulmasından hoşlanmasalar bile yeni durumlara uyum sağlama konusunda biz yetişkinlerden çok daha iyi iş çıkarıyorlar. Okula kademeli olarak başlayacak çocukların, yeni duruma uyum sağlamalarının yolu aslında ebeveynlerin kendi kaygılarını yönetmelerinden geçiyor.

Çocuğunuzu kararlarınıza ortak edin
Çocuklarla ilgili aklımızda tuttuğumuzda işimizi kolaylaştıracak en güzel ipucu; bir karar verirken çocuğunuzu karara ortak etmek. Kafanızın net olmadığı konularla ilgili sorular geldiğinde, “Ben de bu konuyu senin gibi merak ediyorum. Bir karar verdiğimiz zaman seninle paylaşacağım. Senin bu konuyla ilgili bir önerin var mı?” gibi cümleler kurabilirsiniz. Böylece hem durumun belirsizliğini hem de o belirsizliğin sizin kontrolünüzde olduğunu ona ifade edebilirsiniz.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans