Kemikleşmeye Başlayan Gerçek: ZORBALIK

Uzman Psikolog Ceyda Yanar

"Zorbalık" sinema filmlerine ve televizyon dizilerine konu olmaya başladığından beri adını güncel yaşantımızda daha sık duymaya başladık.
Zorbalık:
Bilinçli ve kasıtlı olarak yapılır.
Tekrarlanır ve sürekliliği vardır.
Farklılığa tepki ve farklılığı dışlamaktır.
Fiziksel, sözel, duygusal, cinsel ve sanal zorbalık olarak gruplanabilir.
Zorbalık; bir çocuğun sistemli olarak kronik strese maruz kalmasıdır. Çocuklar kısa süreli stres durumları olduğunda bununla baş edebilirler ve hayatlarına devam edecek enerjiyi yeniden oluştururlar. Fakat kronik stres; çocuğun bağışıklık sistemini, hormonlarını ve metabolik faaliyetlerini negatif yönde etkiler. Bu süreçte çocuk:
Okuldaki etkinliklere motive olamaz.
Derse katılım konusunda güçlük yaşar.
Akademik başarısı olumsuz etkilenir.
Sınıfta olup bitenlerle ilgilenmez görünür.
Okul ve sınıf ortamında kendini güvende hissetmez.
Okula gitmek istemez.
Çocukta değişmeye başlayan bu davranışlar aile bireyleri ve öğretmenleri tarafından özenle takip edilmeli ve bu davranışların sebepleri dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır. Eğer çocuğun yaşadığı zorbalık çevresindeki yetişkinler tarafından fark edilmezse zorbalığın şiddeti artmaya başlar. Sınavlarda başarısız olan ya da öğretmenlerinin başarısız bulduğu öğrencilerin zorbalığa daha fazla maruz kaldığı bulunmuştur.
Zorbalığa maruz kalan çocukların duygusal ihtiyaçlarının fark edilmesi önemlidir. Erken dönemde yapılan müdahaleler, sorunun getirdiği etkilerin kalıcı olmasını engeller. Böylelikle yaşanması muhtemel sağlık sorunlarının önüne geçilebilir.
Kim Bu Zorba ?
Eğer zorbalığın her zaman hareket barındıran bir davranış örüntüsünün sonucu olduğunu düşünüyorsanız bu inanışı hemen bir kenara bırakın. En az zorbalar kadar bu süreçte etki sahibi bir başka grup daha var. Onların adı tanık.
Bu tanıklar kendi içinde üçe ayrılıyor: Taraftarlar, Alkışçılar ve Dışarıdakiler. Kimisi zorbanın yanında durarak, kimisi uzaktan alkışlayarak kimisi de hiç ses çıkarmayarak zorbanın gücüne güç katıyor. Bir zorbanın davranışlarını bırakmasının en etkili yolu yalnız kalmasıdır. Eğer destek alamazsa, gücünü besleyen en önemli kanalı kaybeder.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans