Korkacak Bir Şey Yok (Mu?)

Klinik Psikolog Ceren Yüksel Dışpınar

“Sen de gel, odam çok karanlık tek başıma gidemem” cümlesi tanıdık mı sizler için? Pek çok ebeveyn şahit olmuştur, çocuklar gelişimlerinin bir parçası olarak belirli yaş dönemlerinde, özellikle 3-6 yaş aralığında çeşitli korkular geliştirmeye başlarlar.  Anne baba olarak bazen endişelenir, nereden çıktı bu şimdi deriz, bazen de bir an önce çocuğumuzu rahatlatmak, o korkudan kurtarmak (!) için harekete geçeriz.

Korkudan Korkmalı mı?

Hâlbuki korku da diğer pek çok duygu gibi olağan, hatta bazen koruyucu bir duygu değil midir?  Yetişkin olarak da birçoğumuzun çeşitli korkuları yok mudur?  Peki, “korkma” dendiğinde o anda ortadan kaybolan bir korkunuz oldu mu hiç? Çocuklar için de benzeri geçerlidir. Diğer pek çok duygu gibi, çocuğun öncelikli ihtiyacı duygusunun, yok sayılmadan, küçümsenmeden kabul edildiğini görmektir.  Amacımız; onu korkunun dışına çekmek değil onunla baş etmesini sağlamak olmalıdır. Çocuk için korkunun sözcüklere dökülmesi onu çok daha baş edilebilir hale getirir.

Acaba Seni Korkutan Ne Olabilir?

Tam da bu sebeple “Korkacak ne var bunda”, “Benim kızım korkmaz böyle şeylerden”, “Bundan korkulur mu hiç?” vb. cümleler iyi gelmez çocuklara. Ebeveyn cesaret verme niyetiyle bu cümleleri kursa da; çocuk engelleyemediği duygusunun altında daha zor durumda hisseder kendini. Bunun yerine; “Biliyor musun, senin yaşında çocuklar bazen korku duyabilirler”, “Acaba seni korkutan ne olabilir?”, “Nasıl bir şeye benziyor?” gibi destekleyici bir yaklaşım duygunun kabulü ve ifade edilmesini sağlarken, “Merak etme kimsenin sana zarar vermesine izin vermem”, “Baban bizi her zaman korur” gibi ifadeler çocuklara güvenli bir alan sunarken bir taraftan da gelecekte onu rahatlatacak içsesin oluşmasına katkı sağlamış olur.  Bir anda yok olmayabilir korkuları, zamana ihtiyacı olabilir. Önemli olan ebeveyninin her zorlandığı durumunda onun duygusunu anlayarak yanında olduğu, desteklendiğini hissetmesidir.

Elbette korkunun boyutu, yaşam içinde çocuğun işlevselliğini ne boyutta etkilediği önemlidir. Çünkü bazen ebeveynin desteği yanında uzman desteğine de ihtiyaç duyabilir korku konusunda çocuklar.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans