Liderler Sınavda - Duygusal Zekâ’nız Başrolde

Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

Çalışma alanlarının evin odasına taşındığı bu günlerde ekibi doğru kaynakları kullanarak yönetebilmenin önemini hepimiz biliyoruz. Entelektüel zekâsı yüksek hatta ekibiniz tarafından sevilen, sayılan (korkulan demek istemiyorum) biraz da çekinilen, örnek alınan bir lider olabilirsiniz.
Tam da böylesi bir belirsizlik ve kriz durumunda -sistemi nerdeyse tamamen değiştirerek hareket etmeniz gereken zamanda- ne yazık ki şimdiye kadar çok işe yarayan beceriler kullanım dışı kalabilir; bazılarını yenilemek, bazılarını geliştirmek veya yeni beceriler edinmek söz konusu olabilir.

Şimdi hep birlikte nasıl bir durumun içindeyiz bakalım.

Önce SİZE bakalım.
“Ben duygularımın iş performansımı ve motivasyonumu etkilemesine izin vermem, profesyonel hayat bunu kaldırmaz, işim önceliğimdir.” diyor olabilirsiniz, zaten başarılı bir yönetici olmanın sırlarından biri de bu değil mi?
Etrafımızı saran korku ve kaygıdan sıyrılarak iletişim kurabilmek, kararlar alabilmek şu sıralar o kadar kolay değil. Kendinizin, ailenizin sağlığından endişe duyabilirsiniz, geleceğin bilinmezliğine dair kaygılarınız olabilir. Hem kendi hayatınızı organize etmek hem de ekibinizi yönetmek arasında sıkışmış hissedebilirsiniz. Hatta bu yaşadıklarınıza fazlasıyla kızıyor olabilirsiniz.

Şimdi EKİBİNİZE bakalım.
Onlar da kendileri, aileleri, yakınları ile ilgili endişeli olabilirler. Hasta yakınları olabilir. Sorumlulukları artmış olabilir. Düşünsenize belki çocuğu (kadın ya da erkek fark etmez) okula gidiyordu, artık evde; şimdi ne olursa olsun onunla her zamankinden daha fazla ilgilenmek zorunda. Evinin bazı ihtiyaçlarını karşılayan yardımcısı vardı belki; şimdi o da yok, her işini kendi yapmak zorunda (temizlik, çamaşır, beslenme gibi). Sosyalleşebiliyordu iş yerine gelerek; arkadaşları, eş dost ile vakit geçirerek şimdi sadece dikdörtgen bir çerçevenin içinden bakabiliyor hepsine. Belki aynı evde yaşadığı kişilerle temas halinde olabilir, o da evde yalnız yaşamıyorsa veya evde karantinada olması gereken bir hastası yoksa. Gelecek planları yapabiliyorken şimdi geleceğin belirsizliğinde kaybolmuş olabilir. Kariyer planında adım adım güvenle ilerlerken belki “İşimden olur muyum, ya işimi kaybedersem?” düşünceleri ile kaygısı yükselmiş olabilir. Tüm bunlar olurken aynı zamanda motivasyonu yüksek olmalı ki iş performansı da yükselsin.

Nasıl? Sizinkilere benziyor mu? Tam anlamıyla “hayır” diyemezsiniz. Bir şeyler benzer mutlaka. Çünkü artık hepimiz aynı geminin içindeyiz; mevki yok bu gemide, en azından yaşanılan duygular açısından. Belki de hep aynı gemideydik de farkında değildik. Kim bilir?

Şimdi siz liderlerin sınav zamanı; içinde bulunduğunuz durumun getirdiği olumlu dinamikleri kullanarak, belki de ihmal edilen değerleri yüzeye çıkararak yeni bir sistem kurma bugünlerin rutinini oluşturma zamanı. Ekibinize “kontrol bizde” güvenini verebilmek için yeni beceriler edinme, var olanları geliştirme zamanı.
Şimdi Duygusal Zekâ’nızı başrole çıkarma zamanı.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans