LİSE DÖNEMİNDE KARİYER DANIŞMANLIĞI NEDEN ÖNEMLİ?

Uzman Psikolojik Danışman Şule Acar

Meslek seçimi hayattaki önemli dönüm noktalarından biri. Çoğunlukla kişinin hayatını belirleyen ve hayat boyu kişi ile birlikte gelen bir kavram. Bu kadar belirleyici bir kararı alırken zaman zaman kafalar karışabiliyor. Özellikle ergenlik gibi türlü değişimlerin yaşandığı bir dönemde bu kararı vermek gençleri zorlayabiliyor.
Ergenlik dönemi bireyin kendini keşfettiği ve kişiliğinin şekillenmeye başladığı çok kritik bir zaman dilimi. Kendini keşif beraberinde farklı ilgileri de getiriyor. Ergenlik zaten başlı başına kişiyi zorlayan bir dönem. Beraberinde alan ve meslek seçimi gibi büyük bir kararın verilmesi durumu genci daha çok zorluyor.

Kendimiz hakkında değerlendirme yaparken çoğu zaman objektif olamayabiliyoruz. Karar verme sürecinde alınacak bir uzman desteğiyle kişi farkında olmadığı kişilik ve bireysel özelliklerini keşfetmesi ve daha doğru ve sağlıklı bir karar alması amaçlanıyor.
Bu çalışma yapılırken kişinin güçlü yönleri, ilgi ve yetenekleri belirleniyor. Kişilik özelliklerinin yanında bireysel özelliklerinin de belirlendiği bir profil çıkarılıyor. Bu profil doğrultusunda kişiye uygun olan ve olmayan meslekler belirleniyor. Meslek alternatifleri değerlendirilip hedefler belirleniyor ve bu hedefe ulaşmak için kişiye uygun, sürdürülebilir bir yol haritası hazırlanıyor. Kişiye özgü bir çalışma yapıldığında hem yaptığı işte kendi potansiyelini ortaya koyarak işinde yükselmesi hem de kişinin işini yaparken mutlu olması amaçlanıyor.

Meslek seçimi hepimizin hayatında belirleyici bir rol oynuyor. Bu kadar büyük bir karar da üzerinde uzunca düşünülmeyi hak ediyor.

ALAN SEÇİMİNDE KARİYER DANIŞMANLIĞI
Meslek seçiminin ve bu mesleği kazanmanın bir sınavla mümkün olması bu sınav sürecinde iyi bir hazırlık dönemi de gerektiriyor. Hem sınav sistemiyle ilgili detaylı bilgiye sahip olunması hem de sınav hazırlığında ihtiyaç duyulan desteğin sağlanması açısından kariyer danışmanlığı alınması önem taşıyor. Aynı zamanda eğitim, gelişim ve istihdam fırsatlarıyla ilgili alınacak uzman desteği doğru adımların atılmasına yardımcı oluyor.

Mevcut üniversite giriş sisteminde lise belirleyici bir rol üstleniyor. Seçilen lise türünün yanında hangi dersin kaç saat görüldüğü de önem taşıyor. Her ne kadar “alan seçimi” kavramı ortadan kalkmış olsa da yapılan ders seçimi sınav hazırlığında ve meslek seçiminde önemli bir yer tutuyor. Lisede görülen dersler üniversitedeki derslerin de alt yapısını oluşturmuş oluyor. Bu yüzden lisede seçilen dersler sınav hazırlığının yanında seçilen meslek için de önemli. Bazen öğrenciler yalnızca bir dersin bir konusunu yapamadıkları için kendilerine çok uygun meslekleri düşünmeyebiliyor. Aynı şekilde çocukluktan beri hayalini kurduğu meslek de kendilerine uygun olmayabiliyor. Seçim yapılırken kişilik özellikleri, güçlü yönleri, ilgi ve yeteneklerinin de göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu noktada gençlerin hem alan ve ders seçiminde hem de okul ve meslek seçiminde bir uzman desteği alması, daha doğru seçimlerin yapılmasını sağlıyor.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans