Neden Beni Anlamıyor?

Uzman Psikolog Ceyda YANAR

Daha önce hiç bilmediğiniz bir dilde kendinizi anlatmaya çalıştınız mı? Sizin hiç bilmediğiniz bir dilde biri sizden yardım istedi mi? Eğer başınızdan buna benzer bir geçtiyse kendini ifade edememenin ve karşınızdakini anlamamanın ne kadar zorlayıcı bir deneyime dönüştüğünü bilirsiniz.

Şu an aklımdan geçenleri ona söylesem de beni anlamayacak.
Çocuklar özellikle onlardan sorumluluk beklenmeye başlandığı zamanlarda daha kolay hırçınlaşabilirler. Çoğu zaman sorumluluklar onlar için hiçbir şey ifade etmez. Sıkıcı, eğlenceli görünmeyen, ne işe yaradığı belli olmayan şeylerdir. Büyükler onlardan istenileni kızgın ve net bir şekilde söylediği için yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla kendilerini anlatmak için harekete geçmezler. Akıllarından geçeni bizimle paylaşmazlar. Onları anlayabileceğimize inanmazlar.

Sorumlulukları nasıl yorumladıklarını sorarak işe başlayın.
Oda toplama, kıyafet düzeni, ödevler, diş fırçalama, oyuncak toplama... Bu liste uzayıp gider. Hatta her eve göre bu listeye eklenip çıkarılacak şeyler değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla sorumlulukların bile doğru bir listesi yoktur. Çocuğunuzdan yapmasını beklediğiniz her neyse ona bu konu hakkında ne düşündüğünü sorabilirsiniz. Fikrinin önemsendiğini bilmek ve yetişkinlerin onu dinlediğini deneyimlemek ona kendini özel hissettirir.

Fark edilmek direnci azaltır.
Duyulduğunu ve dinlendiğini fark eden çocuk, iş birliğine daha açıktır. "Şikayet etsem de beni sabırla dinlemekten vazgeçmiyorlar, demek ki o kadar da acımasız değiller." inancını oluşturabilir. Böylece onlara ulaşmak kolaylaşır.

Sihirli cümleler:
- Şu an aklından neler geçiyor?
- Bu söylediğimle ilgili ne düşündün, merak ediyorum.
- Acaba bu işi başka türlü nasıl yapmak isterdin?
- Sana koyduğum kurallardan bazen hoşlanmıyorsun, bunu fark ediyorum.
- Sana inanıyorum, bunu halledebilirsin.
- Bunu yapmak için ne kadar zamana ihtiyacın var? Seni bekleyebilirim.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans