Neden Benimle Oynamıyor ?

Uzman Psikolog Ceyda Yanar

“Oysa ne de güzel başlamıştı her şey... İkimiz de evde olacaktık. Zaman telaşı olmadan vakit geçirmenin hayallerini kurmaya başlamıştık. Nasıl oldu da bütün bunların hayalini kurarken çocuğumla olan ilişkim tamamen tersine döndü? Bana olan öfkesini açıklayamıyorum ve kendimi çok çaresiz hissediyorum.”
Karantina sürecinin başlamasıyla beraber birçok firma işlerini evden yürütebilecek bir düzene geçti. Okulların da eve taşınmasıyla beraber hem ebeveynlerin hem de çocukların belki de hayatlarında ilk kez deneyimledikleri bir dönem başladı. Okula başladığı günden itibaren evde kalmanın hayalini kuran çocuk ile keşke rahat kıyafetlerimle çalışabilseydim diyen yetişkin bir anda kendilerini evde buldu. Peki herkes istediği şeye kavuşmuşken nasıl oldu da ilişkiler bozuldu?
Çocuklar bu dünyada en çok bir düzene sahip olmayı severler. Alıştıkları şeyleri yapmaktan keyif alırlar. Sahip oldukları düzen onlara güven verir. Şimdi ise sahip oldukları düzen tamamen değişti. Ebeveynlerinin hiç tanışmadıkları yeni bir rolüyle tanıştılar. En kötüsü ise bu rolde onlara yer yok. Bu rolde bilgisayar, toplantı, mail, telefon ve sessizlik var. OYUN yok… Oyuncak yok…
Rutinlerini kaybetmek çocukları gergin hatta kaygılı bir hale getirdi. Davranışları değişmeye başladı. Kimisi daha kızgın oldu kimisi daha hırçın kimisi ise daha talepkar. Evde olan ve yeni düzene alışmaya çalışan sadece çocuklar olmadığı için onların bu huzursuz hali ebeveynlerini daha da etkilemeye başladı işte... Herkes gergin. Peki şimdi ne olacak?

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans