“Önce ben” diyebilmek…

Psikolog Ceren Hazar

Pek çoğumuz “önce ben” dediğimizde bencil davrandığımızı hissedebiliyoruz. Önce ben diyebilmek ile bencillik arasında ince bir çizgi var aslında. Önce ben demek, başkalarının ihtiyaçlarına koştuğumuz gibi kendi ihtiyaçlarımızı da karşılamayı hatırlamak demek. Çok değerli süpervizörümle bir konuşmamızdan özetlersem çevremizdekileri ne kadar beslersek besleyelim aç olmaya devam edecekler ve bu süreçte onları beslemeyi sorumluluk edinip kendimizi beslemediğimizde biz tükenecek ve yok olacağız…

Önce kendimizi besleyeceğiz, ihtiyaçlarımızı karşılayacağız, önce kendimizi seveceğiz ki o zaman gerçek mutluluğu tadıp başkalarıyla paylaşabileceğiz. Önce ben mutlu olacağım ki sevdiklerim de mutlu olacaklar.

Yaşadığımız kültür de aslında bu vericiliğimizi çok besliyor; hep bir başkasının derdine koşmak kendinden önce bir başkasının mutluluğu, ihtiyacı… “Beni boşver, önce sen.” ve benzeri cümleleri sıklıkla kurmuş ve çevremizden de duymuşuzdur. Sizi başkalarına gösterdiğiniz bu özeni kendinize göstermekten alıkoyan şey nedir?

Önce ben dediğimizde kendi ihtiyaçlarımızı fark edip onları karşıladığımızda kendimizle daha barışık olabilir, kendimize daha şefkatli davranabiliriz.

Kendi ihtiyaçlarımıza kulak verdikçe kendimizi daha iyi tanıyabilir, sınırlarımızı öğrenebiliriz.

Önce ben diyebiliriz, kendimizi sevebiliriz.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans