OYUNCAĞIN CİNSİYETİ OLSAYDI NE OLURDU?

Uzman Psikolog Ceyda Yanar

 

Oyuncaklar çocukların sözcükleri, kurdukları oyunlar da onların cümleleri diyerek bir yolculuğa çıkalım. Çocukları anlamak ve onlara ulaşmak için en iyi yol her zaman oyundur.

Peki ya oyuncakların cinsiyeti varsa? O zaman ne olacak?

Çocuklar, hayatlarındaki bütün yaşam olaylarını oyuncaklar sayesinde ifade etme şansına sahip olarak dünyaya gelirler. Evler, arabalar, mutfak malzemeleri, askerler, bebekler, kamyonlar ve hayvanlar… Bu liste akla gelmeyecek sayısız oyuncakla uzayabilir. Uzamalı da… Erkek çocuğa alınmayan bebeklere, kız çocuktan mahrum bırakılan askerlere bakınca onların dünyayı yorumlama biçimini eksik bıraktığınızı bilseydiniz ne yapardınız? 

Çocuklara dünyayı deneyimleme fırsatı verin.

Çocukların içinde yaşadığı dünyada insanlar var. O insanlar yemek yiyor, çay içiyor, sohbet ediyor, kavga ediyor, okula gidiyor, işe gidiyor, büyüyor, aşık oluyor, şarkı söylüyor… Bir çocuk hayatta her şeyden daha çok bir insanla karşı karşıya kalıyor. Bunu oyununa taşımasına yardımcı olacak en önemli oyuncak bebeklerken erkek çocuklar bir anda bu şanlarını kaybediyor. Büyümek, çatışmaları yönetmeyi ve öfkeyi kontrol etmeyi de barındırır. Kız çocuklara uygun görülmeyen askerler, toplar, tüfekler ve mermiler yüzünden kız çocukları öfkesini dışarı atmayı bilmeden büyüyüverir. Sonrasında o öfke içinde kalır. Büyür, büyür ve bir gün çok daha yıkıcı bir şekilde dışarı çıkmanın bir yolunu bulur.

Oyuncakçılarda cinsiyetlere atfedilen oyuncakların yeri ve rengi uzun yıllardır belli. Oyuncaklar cinsiyete değil kategoriye göre gruplandığında hayat, çocuklar için çok daha huzurlu bir hale gelecek.

Çocukların konuşma hızını çevre belirler.

 Erken dönemde çocukların konuşma becerisi üzerine yapılan çalışmalarda çoğunlukla kız çocuklarının erkek çocuklara kıyasla daha çabuk konuştuğu saptanıyor. Bunun en temel sebeplerinden biri olarak da kız çocuklarıyla daha çok konuşulması gösteriliyor. Kız çocuklarıyla iletişim içeren evcilik gibi oyunların daha çok oynandığı bulunuyor. 

Bugün yan yana oynayan farklı cinsiyetten iki çocuğu gözlemleyin. Kurdukları oyunlara ve o oyunlarda kullandıkları sözcük sayılarına bakın. Çocukların gelişimsel özellikleri tesadüfle açıklanamayacak kadar çevresindeki yetişkinlere bağlı olarak şekillenir.

Eğer küçük oğlunuza insan figürleri alırsanız ona insanı keşfetme şansı verirsiniz. Eğer küçük kızınıza bir asker filosu alırsanız ona öfkeyi ifade etmesi için bir alan hediye edersiniz.

Oyuncakların cinsiyeti olmaz!

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans