PANDEMİ BİZE NELER YAPTI?

Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

 

Her şey küçük, o küçücük virüsle başladı. Duyularımızla fark edemediğimiz o şey bulaştı, yayıldı, yok etmeye başladı ve evlerimize kapandık. O görünmez virüsten kaçarken insanlardan kaçtık, korkar olduk zarar görmekten, yalnız kaldık.

Hani önceleri bir şeylere kafamızı takardık, canımızı sıkardı birileri de içimizde o meseleyi döndürüp dururduk ya. Hani o mesele giderek büyürdü ya. Hani sonunda içinden çıkamadığımız, kendimizi yiyip bitirdiğimiz bir hale gelirdi ya. Hatırlar mısınız?

Bazen ertelerdik hayatı zira daha öncelikli işlerimiz vardı. “Şimdi zamanı değil” dediğimiz zihnimizin önemli bulmadığı şeyler, sonraki bir zamana ötelenirdi ya. O sonra yapacaklarımızın zamanı bir türlü gelemezdi ya. Hatırladınız mı?

Kurallarımız vardı, şablonlarımız vardı kendimizi ve başkalarını değerlendirdiğimiz. Doğrularımız, yanlışlarımız vardı. Olması gerekenler vardı. O çizgilerin dışına çıkılamazdı. Hani o başkalarının gözündeki yerimiz için ihmal ettiğimiz kendimizdi. Hatırlamanız mümkün mü?

Gelecek planlarımız vardı. Kaygılarımız vardı. Kendimizi hazırlamamız gereken durumlar vardı. O kadar endişelenirdik ki bazen bugünü yaşamaya fırsat kalmazdı. Hatırlayabilir misiniz?

İşte o evlere kapatıldığımızda, içimize kapandığımızda hatırladık. Ne kadar ötelediğimiz şey varsa hepsini hatırladık. Hayallerimizi, özlemlerimizi, kendimizi ve sevdiklerimizi, ihmallerimizi fark ettik. O zamanlar endişelerimizin nasıl da yersiz olduğunu anladık. Geleceği garanti altına alma çabamızın pek de işe yaramadığını gördük. Keşkeler büyüdü bazen, iyi kilere sarıldık.

Pandemi sürecinde yaşadıklarımızdan, hatırladıklarımızdan öğrenmeyi seçersek nasıl bir hayatımız olur? Var mısınız ‘iyi ki’leri çoğaltalım.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans