PEKİ, SEN NE YAPTIN?

Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

Genelde çocuğumuzun okulda, sınıfta özellikle derslerde neler yaptığını merak ederiz. Çoğu zaman asıl öğrenmek istediğimiz; “Dersi dinledi mi? Anladı mı? Öğrendi mi? Sınavlardan kaç aldı? Bugün nasıl geçti?” gibi soruların cevaplarıdır. Eğer yaşı küçükse anlatabilir bize, büyükse pek şansımız olmayabilir. Bazen de diğer öğrencilerin sonuçlarını merak ederiz. Çünkü çocuğumuzun akademik başarısı bizim için çok önemlidir. Çünkü yetişkin olduğunda mesleği, o mesleğin önüne koyacağı unvanlar o akademik başarı sayesinde belirlenecektir. Çünkü çocuğumuzun geleceğini inşa etmek en önemli sorumluluğumuzdur.

Arkadaşlık ilişkilerini merak edin.
Ben şimdi size okulda, sınıfta diğer olanları merak edip etmediğinizi sormak istiyorum. Mesela çocukların birbirlerine nasıl davrandıklarını merak ediyor musunuz? Birbirleri ile olan ilişki biçimlerini öğrenmek istiyor musunuz? Hiç sınıfta dışlanan, yok sayılan, alay edilen veya sanal zorbalığa maruz kalan çocuk olup olmadığını biliyor musunuz? Merak edin lütfen, öğrenmeye çalışın!
İşe şu soruları cevaplayarak başlayabilirsiniz. Çocuğunuzun nasıl bir insan olmasını istiyorsunuz? Hangi değerlere sahip olsun? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar çocuğunuzun kendine güvenen, kendisiyle barışık, huzurlu, çözüm becerileri yüksek, sadece “ben” demek yerine “biz” diyebilen bir yetişkin olup olmayacağını gösterecektir size.
Okulda olanlarla devam edelim. Şimdilerde ekran okul oldu. Çocuklar evde tek kişilik sınıflarda. Öğretmen ekrandan anlatıyor. Belki fiziksel zorbalık yok bu sayede ama sanal zorbalık yükselişte. Yani zorbayı, mağduru, tanıkları fark edebilmek önceki zamana göre daha zor.

Okul hakkında mutlaka konuşun.
Yine de fark edebiliriz, merak edersek eğer. Çocuğu dinlersek, gerçekten dinlersek öğrenebiliriz neler olduğunu. Zorbalığı öğrenebiliriz. Sizin çocuğunuz zorbalık yapmıyor olabilir, zorbalığa maruz kalan da olmayabilir. Ama tanık olabilir. Seyirci olabilir. Bunu fark ettiğinizde mutlaka sormanız gereken bir soru var çocuğunuza. “Sen ne yaptın?” Ne yaptığını, neler yapmak istediğini, duygularını öğrenin. Çözüm bulmasına destek olun. Seyirci kalmasına izin verdiğinizde nasıl bir yetişkin olacağını düşünün. Tanıklığın aslında zorbalığa yardım etmek olduğunu, bunun da bir tür zorbalık olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans