PREMATÜRE BEBEKLERİN MUCİZE ANNELERİ

Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

Hiçbir şey hayal ettiğiniz gibi olmadı, bebeğinizi hemen kucağınıza alamadınız, ona şimdilik kuvözden ulaşabilirsiniz. İçinizdeki tüm kaygılar devrede şimdi. Ne öncesinde kurduğunuz hayaller var ne de sonrasını biliyorsunuz. Geçmiş ve gelecekle ilgili bağlantılar kopmuş durumda. İşte böyle zamanlarda iç kaynaklarımız devreye girer. Eğer doğru kullanabilirsek bize ilk psikolojik yardımı iç kaynaklarımız yapar. İçimizdeki bu kaynaklar 6 parçadan oluşur. Biz o parçaları kendimize göre karıştırıp, birleştiririz. Zor durumlarla başa çıkabilme gücümüzü belirleriz.

1)BİLİŞSEL PARÇAMIZ: Bilme ihtiyacımıza hizmet eder. İçinde bulunduğumuz durumla ilgili farklı kaynaklardan bilgi ediniriz. Prematüre bebeklerle ve kendi bebeğinizle ilgili edindiğiniz tüm bilgiler size yol gösterir. Böylece nelerin sizin kontrolünüzde olduğunu bilirsiniz.

2)DUYGU PARÇAMIZ: Kendimizi ifade etme ihtiyacımıza hizmet eder. Bazen konuşarak bazen yazarak, çizerek, el işleri yaparak, bazen de ağlayarak anlatırız içimizdekileri. Özellikle böyle zamanlarda yaşadıklarınızı anlatmanın yollarını bulun. Konuşamıyorsanız yazın, bebeğinize
günlük yazın mesela. Çizin, bir şeyler karalayın. Yaşadıklarınızı daha sonra size hatırlatsın. Kendinizi nasıl ifade edebiliyorsanız onu yapın ama mutlaka yapın.

3)SOSYAL PARÇAMIZ: Destek alma ihtiyacımızı karşılar. Eşinizle birlikte hareket edebilmeniz, paylaşabilmeniz sosyal desteğin en önemli kısmıdır. Ardından aile ve arkadaşların desteği gelir. Benzer hikayeleri olan annelerle iletişime geçin. Özellikle bu süreçte sizi olumsuz etkileyecek insanlardan uzak durun, felaket senaryolarına ihtiyacınız yok.

4)İNANÇ PARÇAMIZ: İnanma ihtiyacımıza hizmet eder. İnançlarımız, değerlerimiz bazen bize doğrudan yol gösterir. Bazen de kendimize güvenmemizi, yapabileceğimize inanmamızı sağlamak için bizi içimize doğru bir yolculuğa çıkarır. İnanç sisteminiz ne ise onu yapın, inanarak güvenle yapın. Bu arada kendinize, kendi gücünüze inanmayı da ihmal etmeyin.

5)YARATICI PARÇAMIZ: Keşif ihtiyacımıza hizmet eder. Bizi, hayal gücümüzü kullanarak zorlukların üstesinden gelecek alternatif yollara götürür. İyileştirici çözümler bulmamızı sağlar. Bebeğinizle ilgili bir adım ötesini düşünün, bunu zihninizde somutlaştırın. Adım adım ilerleyin. Bebeğinizin kuvözden çıkışını, büyüme hallerini tasarlayın.

6)FİZİKSEL PARÇAMIZ: Hareket ihtiyacımıza hizmet eder. İçimizdeki enerjiyi besler, bedeni eyleme geçirerek ifade edilemeyeni dışarıya akıtacak yollar bulur. Bazı zamanlarda çok sıkıntı yaşadığımızda, kendimizi hızlı hızlı yürürken buluruz. Duşa gireriz, bulaşık yıkarız, temizlik yaparız. Bütün bunlar aslında bedenin o an ki durumla başa çıkmak için kullandığı yöntemlerdir. Siz de hareket edin, size ne iyi geliyorsa onu yaparak bedeninizi canlandırın.

Siz iyi olursanız bebeğinizle kurduğunuz bağlantıyı güçlendirebilirsiniz.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans