“RESILIENCE” denildiğinde daha havalı duran “PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK”

Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

Hani şu “RESILIENCE” denildiğinde daha havalı duran “PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK”
Hiç şöyle bir geçmişe bakıp “Ben o kadar şeyi nasıl kaldırmışım, nasıl dayanmışım?” dediğiniz bir yaşantınız var mı? Varsa bu yazı sadece size değil hepinize….
Çoğumuz zorluklara ne kadar göğüs gerersek, dişimizi ne kadar sıkarsak o kadar dayanıklı olacağımızı zannederiz (Öyle öğretildi ne yazık ki...). Oysa psikolojik sağlamlık öyle sopa gibi (alüminyum, şimşir, metal, ahşap artık burası sizin hayal dünyanıza kalmış) durduğumuz yerde durup kırılmamasını umut etmek değildir. Bambu kamışı gibi olabilmektir. Bambu kamışından yapılmış bir olta gibi mesela -bu şekilde balık avlamak milattan önceki zamanlara dayanıyor, az da olsa hala kullanılıyor- incecik ama oldukça esnek, kırılmayan.
Psikolojik sağlamlığımız güçlü ise, o çok zor koşullarda yaşarken eğilip bükülebiliriz, içinde bulunduğumuz durumun getirdiklerini taşırız ama altında ezilmeyiz, kırılmayız. Ruh ve beden sağlığımızı koruyarak uyum sağlarız ama vazgeçmeyiz. Hatta bu sürecin bizi büyütmesine, geliştirmesine hatta iyileştirmesine izin veririz.
Bir haber daha, ne yazık ki psikolojik sağlamlığımızı hayatımız normal akışındayken ölçemiyoruz, anlayamıyoruz ancak ağır olaylar yaşadığımızda ortaya çıkıyor kendisi. Dolayısıyla yatırım yapmamız gerekiyor tıpkı şu hepimizin bildiği sağlık sigortaları gibi. Ebeveynlerimiz başlatmış olsun bu sigortayı biz de geliştirerek devam ettirelim, belli mi olur hayatın bize ne getireceği.
Doğduğumuz andan itibaren kazandığımız kişilik özelliklerimizin (yani sağlık sigortamızın) bütününün ürünü olan Psikolojik sağlamlığımız:
• İçinde bulunduğumuz durumu anlamlandırmamızın ve yorumlamamızın kaynağını oluşturuyor.
• Ayakta kalmamızı sağlıyor.
• İyileşme yönlerine odaklanmamızı kolaylaştırıyor.
Eğer Psikolojik sağlamlılığınız yüksekse:
• Gerçeklere çekinmeden bakıyor, onlarla serinkanlı bir şekilde yüzleşiyorsunuzdur.
• Bakmasına baktınız da aynı zamanda umutsuzluk içinde şikâyet de etmiyorsunuz ya da “Çaresizim, ne yapayım?” gibi sözler sarf etmiyorsunuzdur.
• Yaşadığınız zorluklara mutlaka bir anlam katıyorsunuzdur. Yani hayatta kalmak için mutlaka bir neden buluyorsunuzdur.
• Gerçekçi iyimsersinizdir (yanlış anlaşılmasın “gerçekçi” diyorum).
• Bol miktarda alternatif çözümler üretebiliyorsunuzdur.

“Psikolojik Sağlamlığımız” bizim için sadece başlangıçtır zira bazı durumlarda zayıflayabilir hatta yıkılabilir. Bu yüzden sürdürülmesi gerekir. İşte bu kısım da “Başa Çıkma Kaynaklarımız” a bağlı (ikinci yazıda).

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans