Sağlıksız Yeme Alışkanlıklarımızı Değiştirmek

Beslenme ve Diyet Uzmanı Burcu Akgül

Biz diyetisyenler, sağlıklı beslenmeyle ilgili çok uzun yıllardır konuşuyoruz. Sahi; tamamen, %100 olarak sağlıklı beslenebilen biri var mı gerçekten? Her besini, her zaman “yeterli ve dengeli” olarak tüketebilen? Ben bir beslenme uzmanı olarak bunu başaramam açıkçası, belki de başarmak istemem çünkü bana pek de sürdürülebilir gelmiyor. Muhakkak ki bir gün o doğum günü pastasının tadına bakılacak, anne böreğinden tadılacak veya o çikolata ağzımıza atılacak. Ki bence olması gereken de bu! Peki bu bizi hangi noktada “sağlıksız besleniyor” kılar? Bunun önüne geçebilir miyiz? Yani dondurma yemek beni “sağlıksız besleniyor” mu yapar? Kesinlikle hayır! Elbette ki dondurma da yiyeceğiz.
İlk başta bir durum tespiti yapalım. Kendinize “sağlıklı beslenme” adı altında 100 üzerinden kaç puan veriyorsunuz? Bir düşünelim ve velev ki o 50 olsun. Amacınızı hiçbir zaman 100 olarak belirlemeyin ve kendinize hatırlatın; “Beslenme uzmanları dahil 100’e ulaşabilen biri yok, varsa da çok çok az. Kendini zorlama.” Hedefler değişebilir, biz ilk başta 70 diyelim mi? Peki bunu nasıl başaracağız?
1. Yediklerimizin farkında olacağız. Neden yiyoruz? Canımız mı istedi? Yoksa altta yatan başka bir meselemiz mi var? Öfkelenince, heyecanlanınca değil canımız isteyince tatlı yiyeceğiz. Partnerimiz bizi kızdırınca değil mesela; çünkü ne yazık ki o tatlı, herhangi bir sorunu çözmeyecek. Ne bir insanın yerini alabilecek ne de bir duygunun.
2. Porsiyon kontrolünü öğreneceğiz. Dondurma mı? 2 top neden yetmiyor? Acaba aç mıyız? Dondurmayla karın doyar mı? Belki de bir yoğurtlu semizotu salatasına ihtiyacımız var veya taze fasulyeye. Besin ihtiyacına yönelik enerji aldıktan ve araya biraz mesafe koyduktan sonra durmak daha kolay olmaz mı?
3. Tüketim sıklığını kontrol edeceğiz. Tamam, canımız istiyor da her gün mü istiyor? Belki de bir süre ara vermeliyiz o “şey”e. Dondurma mı, baklava mı, çikolata mı, mantı mı fark etmez. Çok sık tekrar ediyorsa bir süre ara vermek ve kontrol dahilinde beslenme rutinine eklemek bize daha iyi gelecek inanın.
Sizce 70 olduk mu? Belki 60 olduk, ama 50 idi, ne mutlu bize! Belki 80 olduk? Bu da ihtimal dahilinde! Olursa ne ala, yeme de yanında yat. Sağlıklı beslenme rutinimizi oluşturduktan sonra geri kalan tüm değişiklikleri belli aralıklarda ve porsiyon dahilinde yapmak inanın yeterli olacak. Bugün yeni bir beslenme rutini çalışmalarına başlamaya ne dersiniz? Belki ilk hedefiniz her gün çayınıza attığınız küp şekere “Hop, sen dur orda!” demek olur. Belki de bambaşkası…

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans