"Sevgili Olma" Hali


Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

Kadın: İhtiyacı olan bir şey olsun, gömlek, kazak. Bir sürü kravatı var ama o renk yok. Cüzdanı eskimişti. O böyle şeyleri giymez ki. Ne gerek vardı diyebilir. Beğenmez, bir de sinir olurum.
Erkek: Geçen gün kuyumcuda beğenmişti. Ne zamandır istediği bir şey vardı. Çiçekçiler de en az üç katına satarlar. Yemeğe nereye gitsek?

Tüm bu uğraşlar aslında sevdiğimize sevgimizi göstermek için. Tarih ise, sevgililer günü. Unutulma ihtimali az, çünkü diğer özel günler gibi (yaş günü, evlilik günü) kişiye özel değil, üstelik hatırlatıcılar ve yol göstericiler 1 ay öncesinden çalışmaya başlıyorlar. Reklamlar, promosyonlar, çeşitli organizasyonlar…
Aslında, “Sevgili olma” hali, yani sevgililer günü, evli de olsak ve hatta çok uzun yıllardır evli de olsak, kendimizi ve partnerimizi birlikte sevgili olarak hissedebilmek için bir fırsattır.

Sevgili,
Partnerine özenir çünkü kendisi için özel olduğunu bilmesini ister.
Kendine özenir, çünkü beğenilmek ister.
Sevgisini göstermek için yollar arar, çünkü kanıtlamak ister.
Sevgiyi canlı tutmak için uğraşır, çünkü sevdiğinin yanında kalmasını ister.
Sevgili heyecan duyar, hayal kurar, sevdiğini söyler, birlikte olmaktan bir şeyler yapmaktan hoşlanır, bunu da belli eder.
Uzun süreli ilişkilerde veya evliliklerde çiftler çoğunlukla, farkında bile olmadan “sevgili olma” halinden uzaklaşıyor. Kazanılmış bir ilişki olmasına ve kazanılmış hakların varlığına inanç, çiftlerin birbirlerine karşı duyarlılığını azaltıyor zamanla. Oysa hala özen gösterilmeye, değer verilmeye ihtiyaç duyuyor kadın da, erkek de. Sevildiğini duymaya olan ihtiyaç ise hiç bitmiyor.

Bizi “Sevgili olma” halinden uzaklaştıran inanışlar ve bunların yol açtığı davranışlar
– Ben Onu Artık İyi Tanıyorum
Onun ne istediğini, ne istemediğini, nelerden hoşlandığını ve nelerden hoşlanmadığını gayet iyi biliyorum, değişmez.
– Ne Düşündüğünü Biliyorum, Aklını Okuyorum
Birçok konuda onun ne düşündüğünü ondan önce fark edip ona söyleyebilirim.
– Davranışlarının Nedenlerini Çözdüm
Hangi davranışının hangi anlama geldiğini, altında neyin yattığını öğrendim, artık biliyorum.
Hatta davranışlarının anlamlarını artık ben ona söylüyorum.
– Niyetini Bilirim
Söylediklerinin ve söylemediklerinin altında yatan beklentileri görüyorum.
– Ona İyi Bakıyorum
İhtiyaçlarının farkındayım ve tüm ihtiyaçlarını karşılıyorum, konforu için uğraşıyorum.

Deneyimlerden yola çıkılarak oluşturulan bu inanışlar, zamanla ilişkiyi durağan hale getirir. Çünkü tanıdığımızdan emin olduğumuz zaman, keşfedecek bir şey kalmamıştır. Onu anlamak için soru sormaktan vazgeçeriz, soruları sadece haklılığımızı kanıtlamak için sorarız. Onun fikrini almamız gerekmez, ne hissettiğini öğrenmemiz, ihtiyaçlarını araştırmamız gerekmez. Zamanla sohbet azalır, paylaşımlar azalır çünkü öğrenilecek bir şey kalmamıştır. İki kişi birlikte kalmaya alışır zamanla. “Sevgili Olma” hali ise geçmişten bir anı olarak hatırlanır, bazen de unutulur gider.

Oysa büyüyoruz, öğreniyoruz, gelişiyoruz ve ihtiyaçlarımız farklılaşıyor, zevklerimiz zamanla değişiyor. Yaş aldıkça ve yaşadıkça önceliklerimiz de değişiyor, farkındalıklarımız artıyor. Biz böylesine gelişir ve değişirken sevdiğimiz de benzer şeyleri yaşıyor.

İlişkide keşiflerin bitmeyeceğini, deneyimlerin ilişkiyi beslemek için kullanılabileceğini bilirsek, "sevgili olma" halinin enerjisine sahip olabiliriz.
Tanıştığınız zaman ilk izleniminiz neydi, nesi sizi etkilemişti?
Onun en sevdiğiniz özellikleri nelerdi?
Onunla yapmaktan hoşlandığınız şeyler nelerdi?
Onun tarafından fark edilmek için neler yapmıştınız?
Hatırlayın ve şimdiki zamana bakın, başlangıçtan bugüne kadar sizi hala birlikte tutan duygularınızı keşfedin ve o duyguların size yol göstermesine izin verin.
“Sevgili Olma” halini sevgililer günü sınırlarından çıkarıp, sürekli kılın.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans