Şirketiniz Belirsizliği Nasıl Yönetiyor?

Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu

Önümüzü göremediğimiz bir sis bulutunun içindeyiz sanki attığımız adımın zemine mi boşluğa mı geleceğini bilemiyoruz, öyle bir belirsizlik, öyle bir tedirginlik. O sis bulutunun tüm yoğunluğu ile devam ettiğini, bulutların ne zaman hafifte olsa dağılmaya başlayacağını kimsenin tam olarak bilemediği zamanlardayız. Hem süreç hem de sonuçlarla ilgili olumlu, olumsuz tahminler var tabi ki. Pekâlâ, tahminlerin geçerliliğini ve güvenirliliğini ölçmek mümkün mü? Galiba bu da belirsiz.
İster küçük bir işletme olsun ister büyük fark etmez. Tüm olanlara rağmen, bazı kararlar alabilmeli, hareket edebilmeliyiz.
Öngörülebilir kriz durumları için hazırlıklı olabiliriz, önceden yani her şey normalken ve gelecek planları yapabiliyorken kriz planımızı hazırlamış olabiliriz. Ancak bazen işler tahminimizin dışında gelişir ve sis perdesi kaplar her yeri. Hazırlığımız işe yaramayabilir, kriz kaosa dönüşebilir. Sürecin ve sonuçlarının belirsizliğinin oluşturduğu tedirginlik, giderek telaşa dönüşebilir ve bizim yanlış kararlar almamıza yol açabilir.
Belirsizlik birçok yönden kontrol edilemezdir ancak içinde kontrol edebildiklerimizi de barındırır, görmek için biraz çaba sarf etmemiz gerekir. Önümüzü göremediğimiz bu zamanlarda kurum olarak hem içeriye dönüp, olanlara bakabilmeli hem de dışarıda olanlardan haberdar olmalıyız. Çünkü içerden ve dışarıdan haberdar olmamız bize belirsizliğin içindeki kontrol edebileceğimiz alanı gösterir. Kontrol edebilme, özellikle kriz durumlarında güvenli alanımızdır.
“Kontrol bende, kontrol aslında bizde, meraklanmayın kontrol edebildiklerimiz var “ diyebileceğimiz alanları bulmak, yöntemleri geliştirmek de ekip liderlerine, yöneticilere, şirket sahiplerine düşüyor.
Çünkü biliyorsunuz ki, bu kriz ya da kaosun içinden sağlam çıkabilmek için tüm ekibe ihtiyaç var.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans