TEKNOLOJİ GELDİ, OYUNLAR BİTTİ Mİ?

Psikolog Ezgi Külekci

Teknolojinin ilerlemesiyle telefon ya da tablete maruz kaldığımız süreler her geçen gün artıyor. Çocuklar da bu durumdan elbette nasibini alıyor. Çocukların teknolojiyle bu kadar haşır neşir olmalarının duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimleri üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkisi var.

Çocukların Teknolojiyle İlişkisi Fiziksel ve Duygusal Gelişimlerini Etkiliyor
Çocuğun telefon ya da tabletle geçirdiği süre yüzünden ailenin çocukla geçireceği zaman azalıyor, bu da çocuk- aile ilişkisini etkiliyor. Duygusal gelişimine bakıldığında aileyle çocuk arasındaki ilişkinin güvenilir ve sağlam olması için ailenin çocukla etkileşime girmesi, vakit geçirmesi çok önemli. Ancak aileyle çocuk arasına teknoloji girince bu etkileşim oldukça azalıyor.

Bilişsel gelişim açısından inceleyince çocuk dikkatini tek bir yere verdiği için yeterli uyarana maruz kalamıyor. Bu da dikkat süresinin kısalmasına neden oluyor. Çocuklar oyun oynayarak öğrenir. Ekranla fazla vakit geçiren çocukların oyun süreleri; oyunda öğrenme şansları azalır. Çocuk oyun oynayarak öğrenemezse hayal gücü ve dil gelişimi de olumsuz etkilenir.

Çocuklar koşup zıplamak yerine ekrandaki o çok hızlı hareketleri izlemeye kendilerini kaptırabilir. Bu durumun fiziksel gelişimlerinde de etkisi olabilir. Kasları güçlenemeyebilir, kaba ve ince motor becerileri yeterince gelişmesi gecikir.

Teknolojinin hayatımızın bir parçası haline geldiğini kabul etmek gerekiyor. Bu nedenle çocukların da kullanımını sıfıra indirmelerini beklemek elbette gerçekçi bir hedef değil. Aniden çocuğun elinden almak ise kesinlikle sürdürülebilir bir müdahale de değil. Ancak eğer sizin evde ekran süresinin uzunluğu artık sizi endişelendirmeye başladıysa, yavaş yavaş süre kısıtlaması koyarak çocuğunuzu teknolojik aletlerden uzaklaştırırsak vereceği tepkinin şiddetini azaltabilirsiniz. Unutmayın çocuğunuzun elinden sevdiği bir şeyi alınca yerine bir alternatif önermeniz gerekir. Bu elbette başka bir teknolojik alet değil, çocuğunuzun ilgisini çekecek bir oyun olabilir. Mesela tablette çok sevdiği bir oyunu beraber oynamaya başlayıp sonrasında, sanki aklınıza sonradan gelmiş gibi, oyuncaklarıyla oynamayı teklif edebilirsiniz. Çocuğunuzun sizinle oyun oynamayı çok sevdiğini fark etmişsinizdir, sizin teklifiniz tabletteki oyundan daha cazip gelecektir.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans