TUZ TÜKETİMİNE DAİR BİLİNMESİ GEREKENLER

Diyetisyen Burcu Akgül

Günlük tuz tüketimimizin maksimum 5 gram olması gerekirken (1 silme tatlı kaşığı kadar), Türkiye’de -bölgelere göre değişmekle birlikte- bu miktardan 2.5-3.5 kat fazla tuz tüketiliyor.
Peki, biz tuzu sadece yemeklere eklediğimiz halde mi tüketiyoruz? Hayır, özellikle çocuklar söz konusu olduğunda paketli ürünlerle tüketilen tuz miktarı artış gösteriyor.
Peynir, zeytin, işlenmiş et ürünleri, konserveler, hazır soslar, tuzlanmış kuruyemişler, turşu, aromalı içecekler, cips ve tuzlu kraker gibi ürünlerle de tuz alımımız oldukça fazla.
Çocuklarda aşırı tuz tüketiminin önüne bu ürünleri hayatlarından mümkün olduğunca uzaklaştırarak geçebiliriz. Bunun dışında tencere yemeklerine az tuz koymak, masadan tuzluğu kaldırmak da yapılabilecek kolay müdahalelerdir.
Neden tuzu azaltmalıyız? Her şeyde olduğu gibi tuzun da fazlası vücudumuza zarar veriyor. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki aşırı tuz tüketimi; kardiyovasküler hastalıklar, böbrek hastalıkları, hipertansiyon, inme ve osteoporozla ilişkilidir. Çünkü çocuklar beslenme alışkanlıklarının çoğunu yetişkinlikte devam ettiriyor.

Peki, hangi tuz?
İyotlu tuz! İyotla fortifiye edilmiş tuzları marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ufak bir not: fiyatı yüksek her tuz iyotlu değildir!
Neden iyotlu?
İyot mineralini deniz ürünlerinden ya da iyotla fortifiye edilmiş tuzlardan alırız. Eksikliğinde guatr, zekâ geriliği, hipotiroid (tiroidin az çalışması), ölü doğum gibi çok ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabiliriz.
Sözün özü, tuzu az ve vücuda en yararlı şekilde alabilmek için 5 gramdan fazla tuz tüketilmemelidir ve tüketilen tuz iyotlu olmalıdır.

Sağlıklı günler!

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans