Uzaktan Eğitimde Öğretmen Olmak

Uzman Psikolojik Danışman Şule Acar

Hepimiz yeni bir eğitim sistemine alışmaya çalışıyoruz. Sınıflarımızı bir ekrana sığdırmak yeni bir pratik hepimiz için. Her şeyden önce uzaktan eğitimin şu süreçte en iyi seçenek olduğunu kabullenmek gerekiyor. Daha az risk taşıyan bir alternatifimiz şimdilik yok maalesef. Bu yüzden bunun yeterliliğini tartışmak yerine bunu nasıl daha verimli hale getiririz diye düşünmekte fayda var.
İnternet ve 'online' dünya ile barışmaya çalışmak önemli. Öğrencilerin teknoloji ve internet ile araları çok daha iyi. Bu yüzden farklı uygulamalarla ders içeriklerini zenginleştirmek mümkün. Bunun için kullanılabilecek birçok çevrimiçi araç var, bu araçları öğrenmek için YouTube’dan destek alınabilir.
Öğrencilerden yüz yüze eğitimde olduğu gibi bir performans beklemek gerçekçilikten biraz uzak olabilir. Ekrandan ders takibi herkes için yorucu. Çocukların dikkatleri çok daha çabuk dağılabilir. Bu yüzden anlatımların daha kısa, daha basit ve daha somut şekilde olması çocukların anlamasını kolaylaştırabilir.
Pandemi sürecinde hepimiz evlere kapandık. Hepimiz korku, kaygı ve panik yaşadık. Bu durum hepimiz için zor olsa da oyun ve sosyalleşme ihtiyacı duyan çocuk ve gençleri daha da çok etkiledi. Öğrencilerde yaşından daha küçük duygusal ve davranışsal tepkiler söz konusu olabilir. Bunları fark edebilmek ve bu noktada çocukları destek alabilecekleri bir uzmana (okul psikolojik danışmanı, psikolog, vb.) yönlendirmek son derece önemli. Öğretmenlerin de kaygı düzeylerinin yükselmesi, duygusal açıdan zorlanmalar ve bedensel şikâyetlerin varlığı gibi durumlarda destek almak gerekebilir.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans