UZAKTAN EĞİTİMİN AVANTAJLARI

Uzman Psikolojik Danışman Şule Acar

 

Pandemiyle birlikte eğitim de online'a döndü. Artık neredeyse her evde bir sınıf hatta okul var. Alışmakta zorluk çeksek de sanırım çoğunluğumuz adapte olmaya başladık bu duruma. Bazı avantajları da beraberinde getirdi bu yeni normalimiz.

Zaman ve enerjiden tasarruf ilk akla gelen fark. Özellikle büyükşehirlerde trafikte inanılmaz fazla zaman ve enerji harcıyoruz. Okula geliş mesaisi yüzünden öğrenciler güne yorgun başlayabiliyorlar. Uzaktan eğitimle birlikte daha az yoruluyoruz. Daha fazla zaman; ders çalışmak, oyun oynamak ve başka etkinlikler için de fırsat demek. Bu da zaman planlaması için iyi bir deneyim.

Sınıf ortamları çok eğlenceli kabul. Ancak zaman zaman eğlencenin dozu kaçabiliyor, mesele gürültüye dönebiliyor. Eh bu da dikkatleri dağıtabiliyor, öğrenmeyi zorlaştırabiliyor. Okullarda sıklıkla şikâyet konusu olan bu durumla uzaktan eğitimde pek karşılaşmıyoruz. Yine de gürültünün arttığı durumlarda “mute” butonları imdadımıza yetişiyor.

Uzaktan eğitimin mekândan bağımsız şekilde derse katılabilme olanağı sağlaması da bir başka avantaj. Bir odaya, masaya hatta bir şehre bile bağlı kalmak zorunda değiliz. Özellikle sonrasında yeniden izleme imkanı varsa zaman sınırlaması da ortadan kalkıyor. Bu hem çok konforlu hem de ders kaybının en aza inmesini sağlıyor.

Fiziksel olarak bir arada olmayı çok özledik evet. Öğrencilerin bir ekrandan da olsa birbirlerini görebilmesi ve uzaktan oyunların gücüyle ihtiyaç duyulan akran ve arkadaş iletişimi sınırlı da olsa sağlanabiliyor.

Uzaktan eğitim sürecinde zorunlu olarak klasik metotların dışında yeni öğretim biçimleri de keşfedildi. Kullanılan farklı web araçları klasik yöntemlerin dışına çıkarak öğrenciler için daha farklı şekillerle ve eğlenceli öğrenmeyi amaçlıyor. Ayrıca bu araçlar doğru kullanıldığında öğrencilerin durumunu anlık olarak görme ve geribildirim vermesi açısından kolaylık sağlıyor. Bu sayede öğrenme de teknolojinin içine doğmuş şimdiki çocukların alışkın olduğu dile hitap edebiliyor.

Eğitimin evlere sığdığı bu dönemde düzeni oturtmak, dersleri hatırlayıp zamanında derse katılmak öğrenciler için zorlayıcı gibi görünse de özdisiplin ve iç motivasyonu sağlaması açısından son derece önemli. Bu yeni sistem öğrenme sorumluluğunu çocuğa veriyor. Kendi çabalarına dayalı bir başarı elde etmeleri de içsel motivasyonu arttırıcı bir etken.

Hepimiz zaman zaman motivasyon kaybı yaşayabiliyoruz. İçsel motivasyonumuzu geri kazanmak için de başa dönüp “Ben ne için çalışıyorum?” diye sorabilmek çok önemli. Bu beceri sıkça bahsettiğim ”geleceğin insanı” için hayat boyu öğrenmeye devam etmenin temelinde yer alıyor.

İş hayatında da akademik hayatta da motivasyonumuz her zaman yüksek olmayabiliyor. Özellikle pandemi döneminde motivasyon kayıpları yaşamamız çok olası. Hele ki evimiz, okulumuz, işimiz aynı ortam olunca “Çalışmam gerek ama içimden gelmiyor.” söylemlerini sıkça duyar olduk. Pandemi bu döngüyü sıklıkla yaşadığımız bir dönem. Pandemi sürecinde uzaktan eğitimle bile olsa belirli bir amacı olan ve bu amacının peşinden gidebilen öğrencilerin hem akademik açıdan hem de kaygılarını yönetme ile ilgili daha başarılı olduğunu görüyoruz.

Bir rutinin oluşması motivasyonu sağlamak için önemli bir nokta. Yatış-kalkış ve yemek saatleri, iş veya ders için özel bir alanın hazırlanması, sevilen aktivitelere de zaman ayrılması, günün bir plan dâhilinde geçirilmesi amaçlardan kopmayıp çalışma sürekliliği sağlamak için kritik önem taşıyor.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans