Yeme Bozuklukları Ne Değildir?

Psikolog Ceren Hazar

Yeme bozuklukları hakkında o kadar çok doğru bilinen yanlış var ki maalesef… Öncelikle daha genel anlamda yeme bozuklukları nedir, ne değildir ile başlayalım.

Yeme bozuklukları; Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza, Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu ve Tanımlanamayan Diğer Yeme Bozuklukları’nı kapsayan bir tanı grubudur. Yeme bozuklukları, tanımlanmış yeme bozukluklarından daha çok tanımlanmamış biçimleriyle görülür. Yani her bireyin yaşama şekli birbirinden çok farklı olabilir. Örneğin, anoreksiya nevrozanın en bilinen özelliği, bireyin yemesini aşırı kısıtlama durumudur, ancak kişi günde 1 kâse yoğurtla besleniyor olmasına rağmen normal kiloda olabilir ve anoreksiya nevroza tanısı almaz. Dolayısıyla yeme bozukluklarında tanıya odaklanmaktan daha çok buna bir yelpaze olarak yaklaşmak ve daha şiddetli, yoğun yaşayanlar olabileceği gibi hayatını daha az etkileyen şekilde yaşayan insanların olabileceğini de hatırlamak gerek. Aynı zamanda yeme bozuklukları kendi içinde de değişimler gösterebilir: anoreksiya nervoza bulimiya nervozaya, gece yeme sendromu tıkınırcasına yeme bozukluğuna evirilebilir.

Bunları bilmek neden önemli?

Çünkü son zamanlarda sosyal medyanın da etkisiyle yeme bozukluğu tanısını paylaşan kişilerin de artmasıyla artık birçoğumuz bu konularda fikir sahibi olduk. Bilgimizin kısıtlılığından da sanki tek bir şekli ve doğrusu varmış gibi düşünebiliyoruz. Örneğin “Hayır, kusmuyorsan bulimiya nervozaya sahip olamazsın.” gibi yaklaşımlar olabiliyor. Halbuki tanılar olsa da tek bir yaşanma biçimi yok ve bunun olmadığını bilmek, kendinizde ya da çocuğunuzda olan bir durumu anlamanızı kolaylaştırabilir ve çevrenizde bu zorlu süreçten geçen bir kişiye anlayışla yaklaşmanızı sağlayabilir.

Yeme bozuklukları grubu geniş bir çatı olduğundan, yeme bozukluğu olan kişiler zayıf olur, şişman olur gibi genellemeler mümkün değildir. Anoreksiya nevroza tanısı alan bir kişiler olması gereken ağırlığın çok altında olabileceği gibi, tıkınırcasına yeme bozukluğu tanısı alan birey de sağlıklı ağırlığının çok yukarısında bulunabilir.

Yeme bozuklukları dendiğinde adı üzerinde yeme davranışıyla ilgili bir problem olduğu düşünülebilir, yeme bozuklukları sadece yeme davranışında problem olması değildir. Kişinin inançları, bakış açısı, kendilik algısı, sosyalliği gibi birçok alan da etkilenir. Beden ve beden imajına yüklenen anlam yeme davranışıyla ilgili problem yaşamayan kişiler arasında da çok farklılaşabileceği gibi, yeme bozukluğu tanısı almış kişilerde de değişebilir. Daha ortak olarak bu yelpazede bulunan kişilerin beden hassasiyetleri yüksektir.

Unutmayın ki hiçbir yeme bozukluğu sizi ya da kişiliğinizi tanımlamaz. İyileşme mümkündür!

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans