“Yeni Normal” Ne Demek?

Klinik Psk. Funda Tekelioğlu

“Yeni normal” ifadesi ne kadar normal? Hem yeni olacak hem de normal kabul edilecek. Biraz zor ikisinin yan yana gelmesi. “Yeni” bir hayat var henüz “normal”leşmiş olmayan. Normalleştiği zaman o hayat yenilikten çıkacak zaten.
Bu hikâye nasıl başladı, şimdi nereye doğru evriliyoruz bakalım.
Bir sis perdesi ile başladı her şey. Önümüzü bile görmediğimiz o sis bulutlarının içinde ileriyi tahmin edemiyorduk. Şimdi o sis bulutları kalkmaya başladı, artık önümüzü görebiliyoruz. Görebiliyoruz da, ya göremediklerimiz? Böyle derken yavaş yavaş hayatın içine karışmaya başladık aklımızda bir sürü soru, cebimizde bir o kadar kaygı ile. Her şey eskisi gibi mi? “Önceki” olarak tanımladığımız hayata dönebilecek miyiz? Bu soruların cevabının “hayır” olduğunu söylemek için müneccim olmaya gerek yok. Hepimiz ayrı yaşam hikâyelerinin içinde ayrı ayrı şeyler yaşasak da (küçük, büyük fark etmez) değişmiş, dönüşmüş olarak karışacağız yeni hayata.
Hani karantina günlerinin başladığı ilk zamanlar vardı ya, hatırlıyor musunuz? O belirsizliğin getirdiği kaygıyı, sağlığınızla ilgili korkularınızı, öğrenme çabanızı ve bilgi kirliliğinin yarattığı kâbusu... Benzer şeyler yaşayarak karışıyoruz hayata, aynı tedirginlikle, yavaş yavaş. Yaşadıkça, görebildikçe, deneyimleyerek öğrendikçe alışacağız da yeni hayata; tıpkı pandemi günlerinde yaşadıklarımıza alıştığımız gibi. İşte o zaman hayat normal olarak tanımlanacak.

aynapdlogodisif

İletişim Bilgileri

İnönü Caddesi, Aydoğan İş Merkezi

No: 12, Kat: 7, Daire: 20, 34734

Sahrayıcedit / Kadıköy İSTANBUL

2018 © Ayna PD - Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi | Tukan Ajans