BEN ÇOCUK DEĞİLİM!

BEN ÇOCUK DEĞİLİM!

Arkadaşlarıyla çok vakit geçiriyor, telefon elinden düşmüyor, odasına kapanıyor. Artık kendi fikirleri, hayata dair bakış açısı, siyasi görüşü, eleştirel bir tutumu var. İstediği gibi giyinmek, istediği müziği dinlemek, istediği saatte eve girip çıkmak istiyor. Bu durum öncekilerden farklı. Daha önceden yani çocukluğunda kullandığınız yöntemler işe yaramıyor. Çünkü ergenimiz size bir mesaj vermeye çalışıyor: Ben Çocuk Değilim! 

Ergenlik döneminde genç pek çok değişime alışmak zorunda. Bir taraftan hormonlarında ve bedeninde meydana gelen değişimlere alışmaya çalışırken diğer taraftan da değişen zihin yapısıyla nasıl biri olduğunu, ne istediğini, nelerden hoşlandığını kısacası kim olduğunu anlamaya çalışıyor. Bütün bunların üzerine okul, meslek seçimi, gelecek beklentileri, arkadaş ilişkileri ve romantik ilişkiler gibi gündemler de ergenin kafasını karıştırıyor.

Ergenler bu dönemde büyüdüğünü ve artık bir yetişkin olduğunu, anne babasının onu çocuk olarak görmemesi gerektiğini düşünüyor. Ebeveynler ise büyüyen çocuklarının bir yetişkin gibi olgun davranmalarını beklerken hem de çocuklukta olduğu gibi kendi sözlerinden çıkmamasını bekliyorlar. 

Ergenin bu özerklik çabası ebeveynler tarafından aile içindeki otorite ve dengeyi kaybetme kaygısı olarak görülebiliyor. Ebeveynler çocuklarını kendilerinin bir uzantısı gibi görmeye meyilliler. Bu yüzden çocuğun değişmesi ve farklılaşması kendilerini kaygılandırıyor. Bu durum da çatışmayı beraberinde getiriyor.

Çatışmayı azaltmak için ne yapılabilir?

  • Biz de ergen olduk ama böyle değildik” yaklaşımından vazgeçmeye çalışın. Çocuğunuzu kendi döneminizle kıyaslamayın. Bu, size bir şey kazandırmayacağı gibi çocuğunuzun bakış açısını fark etmenizi engeller. Şu an yaşadıkları dönem, karşılaştıkları uyaranlar, beklentiler, şu dönemin dünyası çok farklı. Onun perspektifini görmeye çalışın.
  • Onun söylediklerini ciddiye alın, fikirlerine önem verdiğinizi gösterin.
  • Pek çok genç zor bir durumla karşılaştıklarında anne babasının kızmasından endişelendiği için ebeveynleriyle paylaşmak yerine onlardan saklamayı tercih ediyor. Çünkü uzun vadede başına daha olumsuz bir durum açılabileceği hesaplayamıyor. Kızmak işin kolay tarafı… Kızmak yerine ihtiyacını anlamaya çalışın.
  • Kaygılarını, beklentilerini, nerelerde zorlandığını öğrenmeye çalışın.
  • Ders vermek yerine diyalog kurmayı deneyin.
  • Sorumluluklarını ve bunlar yapılmadığındaki yaptırımları ona tebliğ etmek yerine birlikte belirleyin. Onun sorumluluğunu siz almayın. Örneğin odasını toplamak onun sorumluluğundaysa onun yerine siz toplamayın.
  • Kısıtlama veya yasaklama yerine doğru sınırlar çizmeyi ve kendini korumayı öğretmeye çalışın. Buna rağmen düştüğü, üzüldüğü, kırıldığı, zarar gördüğü zamanlar olacak. Bu durumda da ebeveyn olarak ona destek olmanız en iyi yol. Unutmayın çocuğunuzu cam fanusta büyütemezsiniz.
  • Ergenle ergen olmayın. Siz onun arkadaşı değil ebeveynisiniz. Otorite kavgasına girişmek, küsmek, mesafe koymak aranızdaki ilişkiyi zedeler. Ergenlik geçici ilişkiniz kalıcı.

Uçurtma Avcısı kitabında “Çocuklar boyama kitabı değildir, onları istediğin renge boyayamazsın” diyordu Khaled Hosseini. Onlar bizim parçamız değil, kendi şekillerini, renklerini bulmalarına destek olmak en iyi çözüm.

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı