BOŞANDIKTAN SONRA NE OLACAK?

BOŞANDIKTAN SONRA NE OLACAK?

Partnerler birbirlerine ve daha da önemlisi çocuklarının ruhsal durumuna önem veriyorlarsa, boşanma süreci en az hasarla atlatılır. Ancak çoğunlukla durum bu kadar sağlıklı ilerlemez. Ebeveynler birbirlerine olan kızgınlıklarını bazen bilerek bazen de hiç farkında olmayarak çocuklarına yansıtırlar. Boşanma fikrinin ortaya ilk atıldığı andan mahkeme sürecinin tamamlanmasına kadar geçen süre yorucu olur. Yetişkinler “Bir boşanalım rahat edeceğim.” diye düşünürler. Çünkü boşanınca artık herkes kendi yoluna gidecektir. Eski eş artık diğerinin hayatında hiç olmayacaktır, karışmalar, kıskançlıklar, kavgalar son bulacaktır. Çünkü artık ortak bir alan kalmayacaktır.

Peki, ya çocuğunuz?

Çocuk iki yetişkin arasında boşanma sonrasındaki bağın devam etmek zorunda olduğu anlamına gelir. Hayati risk, fiziksel şiddet gibi özel durumlar dışında, partnerlerin artık evli olmasalar bile ebeveyn olmayı bırakmadıklarını hatırlamaları önemlidir. Bu nedenle boşanmanın gerçekleşmesi hikâyenizin noktalandığı anlamına gelmez. Sadece yeni bir sayfaya geçtiğiniz anlamına gelir. Bu yeni sayfada sizi bir sürü engebeli yol, zor soru ve çözülmesi gereken problemler bekleyecektir. 

Önceden planlayın

Ayrı evlerde yaşamak, günleri spontane yaşama hakkınızı elinizden alabilir. Çocuğunuzu her an göremeyebilirsiniz. Özellikle velayet tek ebeveyne verildiyse birbirinizin hayatlarına saygılı olmanız bu süreci sağlıklı götürmenizi sağlar. Bunun için de en kolay yol; planlı olmaktır. Çocuğunuzun hangi gün sizde kalacağı, onu saat kaçta alacağınız, ne zaman döneceğiniz gibi ayrıntıları önceden haberleşmek son derece önemlidir. Bu konuda sürprize ve yanlış anlama ihtimaline alan açmayın. 

Çocuğunuzun kafasını karıştırmayın

Boşanma sonrası ebeveynler çocuklarının “anne baba çocuk planlarını” ellerinden aldıklarını düşünebilirler. Bu nedenle de “hep beraber tatile gitmek” ya da “hiçbir şey değişmemiş gibi davranmak” gibi yollara başvururlar. Anne baba olarak rolleriniz devam etse de artık evli, partner olmadığınızı unutmayın. Çocuğunuzun bu gerçeği kabul etmeye ihtiyacı var. Bu nedenle tatile gidip, aynı odada kalmak ya da boşanma hiç gerçekleşmemiş gibi davranmak çocuğunuzda tekrar bir araya gelebileceğiniz gibi bir düşünceye sebep olabilir. Bu hayali gerçekleştirmek için çeşitli yollara başvurabilir ve sonunda büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilir. Eğer böyle bir seçenek gerçekten yoksa çocuğunuza bu mesajı vermediğinizden emin olun. 

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı