BOŞANMAK NE DEMEK?

BOŞANMAK NE DEMEK?

 

Sizce boşanmak ne demek? Bu kavramın içine hangi anlamlar sığdırıyorsunuz? Anne babanın aynı evde yaşamaması mı? Bir daha asla görüşmemeleri mi? Yoksa çocukları için belli günlerde bir araya gelmeleri mi? Partner olmayı bırakıp 2 yetişkinin arkadaş olması mı? Yoksa sürekli birbirini kötüleyen küs 2 çocuk gibi davranmak mı? Belki de hiçbiri, belki de sizin için boşanmanın bambaşka anlamları var. Verdiğiniz anlama göre de içinizde yarattığı bir sürü duygu var. Korku, endişe, üzüntü, hayal kırıklığı, rahatlama… Herkes için boşanmanın tanımı, sonrasında neler olması “gerektiği” ve oluşturacağı duygular başka. Tam da bu nedenle, çocuğunuza “boşanacağınızı” söylediğinizde onun zihninden geçebilecek bir sürü farklı soru olabilir. Bu nedenle böyle bir konuyu onunla paylaştığınızda ne anlama geldiğini, bundan sonra onu nelerin beklediğini paylaşmanız son derece önemli. 

Eğer çocuğunuz okulöncesi dönemdeyse, ona kısa ve basit cümleler kullanarak durumu anlatmaya özen gösterin. Boşanma kelimesini kullanmaktan çekinmeyin. “Biz boşanıyoruz.” Çocuğunuzu kelimelerden korumanıza ihtiyacı yoktur. İhtiyaç duyduğu şey; samimiyetiniz, açık ve net söylemleriniz ve ne olursa olsun yanında olmanızdır.  Elbette boşanmanın ne anlama geldiğini ona açıklamalısınız. “Boşanan anne ve babalar artık aynı evde yaşamazlar. Biz artık evli olmayacağız. Artık aynı yatakta uyumayacağız. Baban eskisi gibi her akşam bu eve gelmeyecek. İkimizin ayrı evi olacak.” Hayatınızda değişecek ve onu ilgilendiren her ayrıntıyı onunla paylaşmalısınız. Örneğin her sabah babasıyla okula giden çocuğunuz artık taşınacağınız için annesiyle ya da servisle okula gidecekse, bu bilgiyi ona vermelisiniz. Çünkü onun için boşanmak demek artık okula servisle gitmek demek olacak. 

Yalan söylemeyin ama her şeyi de anlatmayın.

Eğer mümkünse bu konuşmayı yaparken anne ve babanın birlikte olması, sakin bir ruh halinde açıklamaları oldukça önemlidir. Eğer eşinizle yan yana gelmeniz mümkün değilse, aranızda örneğin aldatma gibi sizi oldukça öfkelendirebilecek durumlar olsa dahi, çocuğunuza diğer ebeveyni kötülemeyin. Dürüst olmakla olan her şeyin yükünü çocuğunuza yüklemek bambaşka şeylerdir. “Annen beni aldattığı için boşanıyoruz. Bana yalan söyledi. Artık ona asla güvenemem.” gibi bilgilere çocuğunuzun ihtiyacı yoktur. Ancak yan yana gelmek istemediğiniz eski partneriniz için “Onu hala çok seviyorum. Aramızda hiç sorun yok. Hiçbir şey değişmeyecek. Biz hep görüşeceğiz.” diyerek yerine getiremeyeceğiniz vaatlerde de bulunmayın. 

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı