ÇALIŞAN ANNENİN EVDEN ÇIKIŞI

ÇALIŞAN ANNENİN EVDEN ÇIKIŞI

Çalışan anne olmak, hiçbir dönemde kolay değil. Özellikle henüz erken dönemlerde çocuğundan ayrılarak işe gitmek tam bir ikilem yaratabiliyor annelerde. İşe başlayan anne, bir taraftan devam eden bireysel yaşamın, sosyal çevrenin doyumu ile nefes alırken bir taraftan da zihni çocuğuyla meşgul olmaya,  kendini sorgulamaya devam ediyor.  Hele ki ayrılık anlarında…

Ayrılık Kaygısı

Bebekler, ortalama 9. ay civarı başlayan ayrılık kaygısı ile bakım vereni yanından ayrıldığında buna tepki göstermeye başlarlar.  Hatta dışarıya çıkmak için hazırlanmaya başladığınızda, bebeğinizin ağladığını, kucağınıza gelmek istediğini gözleyebilirsiniz. Aslında tüm bu tepkiler çocuğun sağlıklı gelişiminin bir göstergesidir ancak elbette hem fiziksel hem duygusal açıdan artı bir zorlanma yaratabilir anneler açısından. Ve maalesef bu durum karşısında geleneksel öğretimiz çoğunlukla “fark ettirmeden” evden çıkmaktır. Bazen anneler farklı davranmak istese de büyüklerin etkisinde kalır. “Evdeki yardımcım, anneanne / babaanne onu oyalarken ben görünmeden çıkıyorum” diyen anne sayısı epey fazla olabilir. Kısa vadede çözüm gibi görünse de maalesef uzun vadede kaygıyı arttırmak, güven duygusuna zarar vermek gibi olumsuz etkileri olacaktır bu yaklaşımın. Düşünsenize, eşinizle, arkadaşınızla sohbet ederken onun bir anda ortadan kaybolduğunu.  Duygunuz ne olurdu? Küçük bir çocuk için de durum çok farklı değil. 

Güvenli Vedalaşma 

Çocuğumuzun zamanla işe gidiş-gelişlerimize alışmasını, bize güven duymasını, kısa ayrılıklarla baş edebilmesini istiyorsak her seferinde vedalaşmalıyız onunla. “ Şimdi gidiyorum ama akşam geleceğim” mesajını her seferinde bıkmadan vermeli, belki bir ritüelle, aramızda kuracağımız bir vedalaşma simgesiyle (avcunu öpmek, parmak birleştirmek, kalbine dokunmak vb.) ayrılmalıyız ondan. 

Bazen ayrılma anının iyice zorlaşması da olasıdır; çocuğumuz kucağımıza gelmek ister, bırakmak istemez, bağırır, bu anlarda vedalaşma rutinimizi mutlaka yapmak ama süreci uzatmadan çıkmak daha faydalı olacaktır. Kaldı ki çoğu zaman ardımızdan ağlamanın kısa sürede bittiğini ve çocuğumuzun evdeki ilgi alanlarına döndüğü bilgisini alırız.  

Şunu unutmayalım amacımız çocuğumuzun kısa vadede hiç tepki göstermeden bizden ayrılması değil, uzun vadede aramızda güvene dayanan bir ilişkinin kurulması olmalıdır.

1280 720 Ayna Psikolojik Danışma Merkezi

Funda Tekelioğlu

Emel Yazıcıoğlu

Zehra Birbiri

Ece Özdiker

Yaprak Salman

Zeynep Sezgin

Nurşah Memiş Akdoğan

Ceren Yüksel Dışpınar

Şule Acar

Murat Kaytancı

Ceyda Yanar

Zeynep Yetkin

Ayşegül Önk Eray

AYNA’DA Bireysel / Çift Randevuları

AYNA’DA Çocuk / Ergen Randevuları

BEBEKLİK DÖNEMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

ERGENLİK DÖNEMİ

GENÇ YETİŞKİNLİK

YAŞLILIK DÖNEMİ

PERGEL-PERFORMANS GELİŞTİRME PROGRAMI

ÖĞRENCİ KARİYER DANIŞMANLIĞI ALANLARI

YETİŞKİN KARİYER DANIŞMANLIĞI

GELECEĞİNİ PLANLA GRUP ÇALIŞMASI

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Krizleri Yönetin, Güçlenin

Çatışma ve Problemleri Çözme performansınızı arttırın

Doğru Dinleme, doğru anlama, doğru ifade etme

IQ mu EQ mu?

Yönetici Adayları Daha Başarılı

Mutlu Çalışanlar

Zorbalar, kurbanlar.. Peki ya şahit olanlar?

Çocuklara dair her şey

Başa çıkma kaynakları içimizde

EMDR TERAPİSİ

Eğitim ve Çalışma Grubu

BİREYSEL GÖRÜŞME TEKNİKLERİ

KRİZE MÜDAHALE EĞİTİMİ

GRUP YÖNETİMİ EĞİTİMİ

DİKKAT VE ÖĞRENME “UZMAN EĞİTİMİ”

SİSTEMİK MÜDAHALELER EĞİTİMİ

Kurumlarda Zorbalık

Menekşe Onbaşı